Prípad masových bombových hrozieb na školách, ktorý na jeseň 2024 zastrašil Slovensko aj Česko, naberá nový smer. Vyšetrovanie spoločného zásahu v ukrajinskom Dnipre, na ktorom sa podieľali bezpečnostné zložky troch krajín, odhalilo nečakaný zvrat: zadržaný podozrivý nebol v čase útokov plnoletý. Mal len 17 rokov. Ukrajinské úrady teraz riešia, či ho môžu za jeho činy vôbec trestne stíhať.
Ako informoval český týždenník Respekt, mladík z Ukrajiny nie je podozrivý len z bombových hrozieb voči školám, ale aj z ďalšej závažnej trestnej činnosti. „Robil to opakovane – po minuloročných hrozbách v tom pokračoval aj v priebehu tohto roka. Útočil nielen voči Česku, ale aj voči ďalším krajinám,“ uviedol zdroj týždenníka.
Nie je však jasné, komu konkrétne sa v najnovších prípadoch vyhrážal – či šlo o konkrétne osoby alebo inštitúcie. Podľa dostupných informácií sa zároveň objavili stopy o možnom financovaní z Ruska – polícia mala zachytiť prevod peňazí z ruského účtu na podporu jeho činnosti. Informuje portál topky.
Napätie medzi políciou a vládou: Slovensko vraj konalo predčasne
Okrem samotného vyšetrovania vyvolal rozruch aj spôsob, akým slovenská strana zverejnila informácie o zásahu. Len niekoľko hodín pred oficiálnym vyhlásením dostala slovenská vláda podľa Respektu pokyn od eurojustového koordinátora prípadu, prokurátora Pavla Zemana, aby zatiaľ nič nezverejňovala. Napriek tomu polícia vydala tlačovú správu, v ktorej podrobne opísala zásah a vyzdvihla svoju úlohu v medzinárodnej spolupráci.
Tento krok mal znepokojiť aj českú stranu a údajne vystavil ohrozeniu prebiehajúce vyšetrovanie aj bezpečnosť samotného podozrivého. Podľa Respektu s postupom neboli spokojní ani niektorí členovia slovenského vyšetrovacieho tímu.
Zásah v Dnipre a tisíce falošných hrozieb
Zásah v ukrajinskom Dnipre sa uskutočnil v stredu 16. júla, keď vyšetrovatelia zadržali jedného mladého Ukrajinca a počas domových prehliadok zaistili techniku využívanú pri kyberútokoch. Podľa polície ide o osobu podozrivú zo šírenia tisícok bombových hrozieb, ktoré v septembri 2024 ochromili školské zariadenia na Slovensku aj v Česku. Českí vyšetrovatelia zároveň potvrdili, že jeho aktivity neboli obmedzené len na tieto dve krajiny – cieľmi útokov sa mali stať aj školy či iné objekty v rôznych častiach Európy. Otázkou však zostáva, ako sa k prípadu postaví ukrajinská justícia, keďže ide o mladistvého, a či sa vyšetrovanie v ďalších štátoch posunie na medzinárodnú úroveň.