Zvyknete jesť pred spaním? TOTO sa deje s vaším telom – a NIE JE to pekné!

jedlo pred spanim
zdroj: pixabay/naturalherbsclinic, Tilixia-Summer, HanzyKisik
Reklama

Hoci hladný žalúdok pred spaním nie je nič príjemné, ani s plným bruchom sa neodporúča líhať do postele.

Portál brightside.me upozorňuje na viaceré nepríjemné dôsledky večerného jedenia – od pálenia záhy, cez poruchy spánku až po možné priberanie. Čo sa teda deje v tele, keď si doprajeme neskorú večeru?

1. Pálenie záhy: Jedlo v žalúdku a gravitácia si nerozumejú

Po večeri si telo vyrába žalúdočné kyseliny, ktoré napomáhajú tráveniu. Kým cez deň ich gravitácia drží tam, kde majú byť – v žalúdku – pri ležaní sa môžu dostať vyššie do tráviaceho traktu a spôsobiť nepríjemné pálenie záhy. Preto sa odporúča po jedle počkať aspoň tri hodiny predtým, než si ľahneme do postele.

2. Nekvalitný spánok a prebdené noci

Veľké jedlo neskoro večer môže narušiť váš spánkový rytmus. Kým telo trávi, spotrebúva energiu, čo môže spôsobiť plytší spánok, alebo dokonca nočné prebúdzanie. Záleží aj na tom, čo a koľko zjete – ťažké a mastné jedlá majú tendenciu zhoršovať kvalitu odpočinku.

3. Živé sny a nočné mory

Zvýšená aktivita metabolizmu počas spánku môže aktivovať aj mozog. Výsledkom môže byť zvýšená pravdepodobnosť živých snov či dokonca nočných môr. Ak sa vám často snívajú intenzívne sny, skúste obmedziť večerné jedenie.

4. Častejšie nočné vstávanie

Piť kofeín pred spaním je nezmysel, ale veľa ľudí si neuvedomuje, že v menšom množstve sa môže nachádzať aj v potravinách – napríklad v čokoláde alebo dezertoch, kde sa nachádza káva. Kofeín následne môže pôsobiť ako diuretikum. To vedie k častejšiemu močeniu počas noci (tzv. noktúria), čo narúša pokojný spánok. Okrem toho samozrejme potláča aj samotnú únavu.

5. Riziko priberania

Keď si po neskorej večeri ihneď ľahnete, telo nemá čas spáliť prijaté kalórie. Tie sa potom môžu ukladať ako tuk, čo v dlhodobom horizonte vedie k priberaniu. Ak sa chcete vyhnúť nechceným kilogramom, je dobré si po jedle ešte chvíľu posedieť alebo sa poprechádzať.

Kedy sa naposledy najesť pred spaním?

Výživoví poradcovia odporúčajú počkať po jedle aspoň 3 hodiny, kým pôjdete spať. Dovtedy by sa väčšina potravy mala presunúť zo žalúdka do tenkého čreva, čo znižuje riziko pálenia záhy aj porúch spánku.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti