USA: Záchranári pátrajúci po nezvestnej ponorke zaznamenali pod vodou zvuky – aktualizované

Na snímke vydanej spoločnosťou OceanGate Expeditions malá ponorka Titan, ktorá sa používa na expedíciu k vraku Titanicu. Záchranári pátrajúci pomocou sonaru po nezvestnej ponorke Titan s piatimi ľuďmi na palube zaznamenali v severnom Atlantiku v oblasti, kde plavidlo pred dvoma dňami zmizlo, pod vodou zachytili zvuky. Výletná ponorka Titan sa stratila v nedeľu 18. júna počas plavby k vraku parníka Titanic. Ten sa nachádza v hĺbke okolo štyroch kilometrov vo vzdialenosti približne 640 kilometrov od pobrežia kanadskej provincie Newfoundland. FOTO TASR/AP
Reklama

Záchranári pátrajúci pomocou sonaru po nezvestnej ponorke Titanic s piatimi ľuďmi na palube zaznamenali v severnom Atlantiku v oblasti, kde plavidlo pred dvoma dňami zmizlo, pod vodou zvuky. Uviedli to médiá s odvolaním sa na zdroje americkej vlády. TASR informuje na základe stredajšej správy agentúry AFP.

Správy o zvukoch pod vodou potvrdila aj americká pobrežná stráž. Kanadské lietadlo P-8 zapojené do pátrania „zaznamenalo v oblasti zvuky podobné búchaniu“, ktoré sa opakovali každých 30 minút. O štyri hodiny neskôr nasadili do pátrania ďalší sonar, a zvuky bolo opäť počuť. Informovala o tom aj spravodajská stanica CNN s odvolaním sa internú komunikáciu amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť.

Výletná ponorka Titan sa stratila v nedeľu počas plavby k vraku parníka Titanic. Ten sa nachádza v hĺbke okolo štyroch kilometrov vo vzdialenosti približne 640 kilometrov od pobrežia kanadskej provincie Newfoundland.

Plavidlo Titan približne po hodine a 45 minútach plavby prestalo komunikovať s kanadskou výskumnou loďou Polar Prince, ktorá ju sprevádzala. Americká pobrežná stráž v utorok oznámila, že cestujúcim v Titane sa zásoby kyslíka minú najneskôr vo štvrtok o 13.00 h.

Aktualizované 13:58 – pobrežná stráž USA: zdroj hluku stále neznámy

Kontraadmirál John Mauger z americkej pobrežnej stráže, ktorý vedie pátranie po Titane, povedal pre CBS News, že ide o komplexnú operáciu a medzinárodné úsilie.

Mauger potvrdil, že lietadlo v utorok zistilo hluk vo vode, ktorý zachytili sonarové bóje, ale povedal: „Nepoznáme zdroj tohto hluku“.

Povedal, že na mieste vraku Titanicu bolo veľa kovových predmetov, z ktorých by mohol hluk vychádzať.

Mauger dodal, že pátracia operácia bude pokračovať, „pokiaľ bude príležitosť na prežitie“ a že na miesto budú prichádzať ďalšie plavidlá, aby sa k nej pripojili, uviedla BBC.

„Ak by tam bol 30-minútový interval, je veľmi nepravdepodobné, že by to súviselo s niečím iným ako s ľuďmi,“ povedal pre BBC.

Medzi mužmi na palube sú britský obchodník Hamish Harding (58), britsko-pakistanský obchodník Shahzada Dawood (48), jeho syn Suleman (19) a Stockton Rush (61), výkonný riaditeľ spoločnosti OceanGate, ktorá prevádzkuje plavby za cenu 250 000 dolárov (£ 195 270) na hlavu.

Pán Owen však hovorí, že zvuky prichádzajú od piateho muža na palube – 77-ročného Paula-Henryho Nargeoleta, bývalého francúzskeho námorného potápača a známeho prieskumníka.

„On by poznal takýto spôsob, ako sa pokúsiť upozorniť pátracie sily… v tú hodinu a pol hodinu, kedy tri minúty búchate ako čert,“ povedal pán Owen.

Rozhodnutie o premiestnení pátrania naznačuje, že úrady uvažujú podobne.

Pri predchádzajúcich námorných pátraniach – napríklad pri zmiznutí letu MH370 spoločnosti Malaysian Airlines v roku 2014 a ruskej ponorky Kursk v roku 2000 – bolo počuť aj podvodné zvuky, ktoré nepriniesli žiadne výsledky.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia