Americké bombardéry po prvýkrát pristáli vo Švédsku a zúčastnia sa na cvičení

Zdroj foto: www.aerospaceutah.org
Reklama

Americké bombardovacie lietadlá pristáli vo Švédsku prvýkrát v jeho novodobej histórii. Zúčastnia sa na spoločnom cvičení so silami tejto škandinávskej krajiny, ktorá je pozvaná do NATO, uviedla v stredu švédska armáda. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Dva nadzvukové ťažké bombardéry Rockwell B-1 Lancer pristáli v pondelok na letisku Lulea-Kallax na severe Švédska, oznámila švédska armáda.

„Vykonávame spoločné cvičenie – letectvo aj armáda – so strategickou misiou Bomber Task Force,“ uviedla hovorkyňa švédskych vzdušných síl Louise Levinová. Ako dlho bude trvať, však nešpecifikovala.

„V týchto neistých časoch a počas čakania na členstvo v NATO je dôležité mať silných partnerov,“ uviedla švédska armáda.

Švédsko sa vlani po útoku Ruska na Ukrajinu vzdalo svojej 200-ročnej politiky vojenskej neangažovanosti a usiluje sa o vstup do NATO. Začiatkom júna oznámilo, že je pripravené prijať na svojom území vojakov a materiál Aliancie ešte pred plnoprávnym členstvom.

Švédsko je „pozvaným“ členom NATO od júna 2022, ale jeho žiadosť o členstvo, ktoré musí ratifikovať všetkých 31 členských štátov, blokujú Turecko a Maďarsko.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu v tomto smere naliehal na nového šéfa tureckej diplomacie Hakana Fidana, keď sa stretli v Londýne na okraj konferencie o obnove Ukrajiny.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller uviedol, že Blinken „zdôraznil dôležitosť jednoty NATO v takomto kritickom čase a vyzval Turecko, aby podporilo vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie“.

Turecko využilo švédsku kandidatúru ako nátlak na Štokholm, aby zakročil proti kurdským militantom, ktorí sa nachádzajú v krajine a ktorých Ankara považuje za teroristov.

Článok č. 5 NATO o kolektívnej obrane, podľa ktorého sa útok na jedného člena Aliancie považuje automaticky za útok na všetkých, sa vzťahuje len na riadnych členov.

Švédsky premiér Ulf Kristersson pri oznamovaní rozhodnutia o prijatí jednotiek a materiálu NATO pred vstupom uviedol, že ich prítomnosť bude slúžiť ako odradzujúci prostriedok proti prípadným ruským akciám z druhej strany Baltského mora.

„Toto rozhodnutie vysiela Rusku jasný signál a posilňuje obranu Švédska,“ zdôraznil Kristersson.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia