Arménsky premiér Nikol Pašinjan telefonoval v stredu s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, oznámil Pašinjanov úrad. Podľa agentúry AFP išlo o nezvyčajný rozhovor, ktorý bol súčasťou snáh o zlepšenie vzťahov medzi oboma znepriatelenými krajinami.
Pašinjanov úrad ďalej spresnil, že obaja lídri si navzájom zablahoželali pri príležitosti moslimských a kresťanských sviatkov a „diskutovali o procese normalizácie bilaterálnych vzťahov“. Arménsko a Turecko nikdy nenadviazali oficiálne diplomatické vzťahy a ich spoločná hranica je uzatvorená už od 90. rokov 20. storočia.
Napätie medzi Jerevanom a Ankarou okrem iného súvisí s masovým vraždením etnických Arménov v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny, ktoré Arménsko označuje za genocídu. Ďalším zdrojom napätia je aj dlhodobý spor o Náhorný Karabach, v ktorom Turecko podporuje Azerbajdžan proti Arménsku.
Arménsky premiér začiatkom júna odcestoval do Ankary na Erdoganovu inauguráciu a bol medzi prvými svetovými lídrami, ktorí tureckému prezidentovi blahoželali k znovuzvoleniu. Obe krajiny v decembri 2021 vymenovali osobitných vyslancov pre normalizáciu vzájomných vzťahov – rok po druhej vojne o Náhorný Karabach, v ktorej Tureckom podporovaný Azerbajdžan získal kontrolu nad rozsiahlymi oblasťami tohto horského regiónu obývaného prevažne etnickými Arménmi.
Turecko a Arménsko vlani po dvoch rokoch obnovili komerčné lety. V roku 2009 Ankara a Jerevan podpísali dohodu o normalizácii vzťahov, ktorá mohla viesť k otvoreniu spoločných hraníc. Arménsko však túto dohodu nikdy neratifikovalo.