Vedci z kanadskej výskumnej skupiny CetAsia Research Group zaznamenali doteraz málo preskúmané správanie riečnych delfínov. Pri pozorovaní týchto živočíchov v ich prirodzenom prostredí si všimli, že samce sa pravidelne prevracajú a vypúšťajú moč do výšky takmer jedného metra. Tento objav otvára nové možnosti pre ďalší výskum.
Výskumný tím sa sústredil na štúdium sociálnych interakcií riečnych delfínov v oblasti Amazonky. Počas pozorovaní zdokumentovali 36 prípadov, keď samce druhu Inia geoffrensis, známeho aj ako boto, močili počas plávania na chrbte. Výsledky tejto štúdie, publikované v časopise Behavioural Processes, potvrdili predchádzajúce neoficiálne pozorovania. Vedci opísali, že tento proces začína otočením delfína dolu hlavou, pričom jeho penis vyčnieva nad hladinu a vypúšťa prúd moču do vzduchu. Tento fenomén bol zdokumentovaný po približne 219 hodinách pozorovania.
Ďalším zaujímavým faktom bolo, že počas dvoch tretín týchto prípadov bol v blízkosti iný samec delfína, ktorý sa k prúdu moču približoval na vzdialenosť okolo jedného metra. Niekedy zostával nehybný, inokedy sledoval trajektóriu moču svojím zobcom. Autorka štúdie Claryana Araújo-Wanová pre portál New Scientist uviedla, že tento jav bol pre vedcov prekvapením, pretože sa s ním doposiaľ nestretli.
Male Amazon river dolphins have been documented rolling upside down and firing urine into the air – and other dolphins seem to follow the stream.
Read more: https://t.co/pveTH8wArZ pic.twitter.com/huZc3CntvI— New Scientist (@newscientist) January 31, 2025
Močenie je bežným spôsobom komunikácie u mnohých suchozemských živočíchov, ako sú psy, mačky či medvede. Vo vodnom prostredí sa však využíva len zriedkavo. Výnimkou sú napríklad africké cichlidy, ktoré močom signalizujú reprodukčnú pripravenosť alebo obhajujú svoje územie, a raky, ktoré ho používajú na prejav agresivity. U riečnych delfínov však stále nie je jasné, ako tento jav funguje.
Keďže delfíny nemajú vyvinutý čuch ani chuť, vedci predpokladajú, že sa pri analýze moču spoliehajú na citlivé štetiny na zobci. Tie by im mohli pomáhať identifikovať chemické látky naznačujúce zdravotný stav či sociálny status iného jedinca. Tento predpoklad podporuje aj výskum texaských vedcov, ktorí zistili, že delfíny skákavé dokážu rozpoznávať iné veľryby prostredníctvom chuti ich moču.
Napriek týmto zisteniam zostáva otázka, prečo amazonské delfíny vystreľujú moč do vzduchu, stále nezodpovedaná. Vedci sa domnievajú, že okrem vylučovania odpadu môže ísť o dôležitý sociálny alebo komunikačný signál. Keď moč dopadne na vodnú hladinu, môže slúžiť ako podnet pre ostatné delfíny, aby ho preskúmali. Tento neobvyklý prejav správania otvára priestor pre ďalšie štúdie, ktoré by mohli pomôcť lepšie pochopiť jeho význam.