Členovia ukrajinskej a americkej delegácie absolvovali v utorok v Rijáde v Saudskej Arábii krátke rokovanie. Tie sa uskutočnili po rusko-americkej schôdzke, ktorá sa konala tiež v Rijáde a podľa médií trvala 12 hodín, pričom nepriniesla žiadne oznámenie o prímerí. Kremeľ neskôr v utorok uviedol, že obsah rozhovorov Ruska s USA nebude zverejnený a že ich výsledky sa stále analyzujú.
Ruské tlačové agentúry ešte v noci na utorok informovali, že Rusko a USA plánujú vydať spoločné vyhlásenie o výsledkoch rozhovorov. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova kontakty s Washingtonom budú pokračovať, pričom konkrétny dátum ďalšieho stretnutia nebol určený.
USA a Rusko „hovorili o všetkom“
Člen ruskej delegácie v Rijáde, dlhoročný ruský diplomat Grigorij Karasin, uviedol, že počas 12-hodinového maratónu rokovaní s americkou delegáciou „hovorili o všetkom“. „Bol to intenzívny dialóg, nie jednoduchý, ale veľmi užitočný pre nás aj pre Američanov,“ dodal Karasin a pokračoval: „Samozrejme, zďaleka sme nevyriešili všetko, nezhodli sme sa vo všetkých bodoch, ale zdá sa, že tento typ diskusie je veľmi aktuálny.“ Rokovania Ruska a USA budú pokračovať za účasti medzinárodného spoločenstva vrátane OSN a jednotlivých štátov.
Pozemné útoky sa stupňujú
Rokovania v Rijáde sa konajú v čase, keď Rusko aj Ukrajina stupňujú svoje pozemné útoky. Kyjev v utorok uviedol, že jeho jednotky protivzdušnej obrany počas noci zneškodnili 78 zo 139 dronov vypustených nad územie Ukrajiny ruskou armádou. Medzičasom úrady v meste Sumy na severovýchode Ukrajiny informovali, že počet zranených po útoku, ktorý ruská armáda na mesto podnikla v pondelok, stúpol na 101 vrátane 23 detí.
V súvislosti s týmto útokom ukrajinský prezident Zelenskyj obvinil Moskvu, že chce získať výhodu na bojisku a až potom pristúpiť na nejakú formu prímeria. Ukrajina opakovane obviňuje Kremeľ, že sa snaží oddialiť akúkoľvek vážnu diskusiu o zastavení bojov.
Moskva bezpodmienečné prímerie odmieta
Americký prezident Donald Trump presadzuje rýchle ukončenie ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala pred viac ako tromi rokmi. Trump dúfa, že rokovania v Rijáde pripravia pôdu pre prímerie.
Kyjev začiatkom marca súhlasil s bezpodmienečným prímerím navrhovaným USA, Moskva ho však bez splnenia svojich požiadaviek odmietla. Nasledovala reakcia Ukrajiny a jej európskych spojencov, ktorí Rusko obvinili, že nechce mier.
Neúspech spoločného vyhlásenia: Ukrajina na vine, tvrdí Rusko
Ruský senátor Vladimir Čižov v ruských médiách obvinil Ukrajinu z toho, že zabránila prijatiu spoločného vyhlásenia po 12-hodinových rokovaniach medzi ruskými a americkými predstaviteľmi v Rijáde. Podľa agentúry Interfax uviedol, že k dohode už bolo takmer dosiahnuté, no postoj Ukrajiny tomu zabránil.
„Je už skutočne príznačné a typické, že spolu (Rusko a USA) rokovali 12 hodín a ako by dosiahli dohodu o spoločnom vyhlásení, ktoré však nebolo prijaté kvôli stanovisku Ukrajiny,“ povedal Čižov. Zároveň označil samotný fakt, že sa rokovania uskutočnili, za pozitívny krok v rámci rusko-amerických kontaktov.
Lavrov o podmienkach obnovenia čiernomorskej iniciatívy
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa vyjadril, že Rusko je ochotné obnoviť čiernomorskú obilnú iniciatívu, no za prijateľnejších podmienok pre všetky strany. Lavrov tieto slová povedal po pondelkových rokovaniach v Saudskej Arábii, ktoré sa sústredili na otázky bezpečnosti plavby a vývozu obilnín.
„V Rijáde sa diskutovalo o čiernomorskej iniciatíve ako o prioritnej téme,“ citovala Lavrova ruská agentúra TASS. „Sme za obnovenie iniciatívy v prijateľnejšej podobe pre všetky strany,“ dodal.
Kontroly lodí a bezpečnosť plavby
Lavrov zároveň zdôraznil, že Rusko požaduje prísnejšie kontroly lodí, aby sa zabránilo zneužívaniu prázdnych plavidiel na prepravu zbraní. Moskva tvrdí, že v minulosti boli prekážky pri vývoze ruského obilí a hnojív významným problémom. Agentúra Reuters uviedla, že ruská strana žiada záruky, že podobné incidenty sa nebudú opakovať.
Rokovania v Rijáde tak naznačili istý posun v dialógu medzi Ruskom a USA, avšak na definitívnu dohodu si ešte bude nutné počkať. Záujem o stabilizáciu situácie v Čiernom mori a obnovenie obilného koridoru zostáva kľúčovou témou medzinárodnej diplomacie.