Pre žiakov študujúcich v zahraničí sa zjednoduší komisionálny proces, tvrdí minister školstva

Na snímke dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora. Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc
Reklama

Proces vykonávania komisionálnych skúšok pre žiakov študujúcich v zahraničí sa zjednoduší. Po novom nebude potrebné úradne predkladať verziu vysvedčenia zo zahraničnej školy. Postačovať bude bežný preklad. Uviedol to minister školstva Daniel Bútora.

Riaditelia škôl tiež budú určovať termín vykonania skúšky najneskôr 30 dní pred jej konaním, nie 15, ako to bolo doteraz, priblížil Bútora. Cieľom je zabezpečiť, aby mali žiaci dostatočný časový predstih na prípravu vrátane pricestovania zo zahraničia.

„Výhodou pre týchto žiakov môže byť aj to, že žiak už bude môcť vykonať komisionálne skúšky aj z viac ako dvoch vyučovacích predmetov, ak s tým zákonný zástupca bude súhlasiť,“ informoval minister.

Novinkou je aj možnosť žiakov posledného ročníka základnej školy s mentálnym znevýhodnením zúčastniť sa na externom testovaní s cieľom získať nižšie stredné vzdelanie ešte pred ukončením základnej školy. „Títo žiaci po skončení základnej školy tak získajú okrem primárneho vzdelania aj nižšie stredné vzdelanie, čo doteraz nebolo možné,“ dodal.

Výkonnostné zmluvy prinesú vysokým školám nový spôsob financovania

Výkonnostné zmluvy prinesú vysokým školám (VŠ) nový spôsob financovania. Vyplýva to z vyjadrení premiéra Ľudovíta Ódora a ministra školstva Daniela Bútoru po stredajšej vláde. Výkonnostné zmluvy znamenajú, že financovanie VŠ sa bude riadiť ich výkonom.

„VŠ, ktoré budú dosahovať lepšie výsledky, budú aj lepšie odmenené,“ priblížil premiér. Súvisí to s v stredu schváleným dlhodobým zámerom vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť VŠ. Cieľom je zvýšiť výkonnosť slovenských vysokých škôl, podporiť ich diverzifikáciu, profiláciu, inklúziu a spoluprácu so zahraničím, verejným a súkromným sektorom.

Ako priblížil premiér, výkonnostné zmluvy môžu byť spúšťačom v oblasti zvyšovania kvality vysokého školstva a zabránia odlivu talentov. Odhaduje, že prostredníctvom výkonnostných zmlúv by mali vysoké školy dostať približne 200 miliónov eur navyše. „To určite nie je málo a môžu ich posunúť kvalitatívne o úroveň vyššie,“ dodal.

Bútora spresnil, že dlhodobý zámer, týkajúci sa princípu fungovania vysokých škôl, ktorého súčasťou sú výkonnostné zmluvy, rešpektuje autonómiu vysokých škôl a vytvára lepší priestor pre prenášanie priorít štátu do fungovania vysokých škôl. „Materiál sa bude každoročne aktualizovať,“ dodal minister.

Podpora vysokých škôl prostredníctvom výkonnostných zmlúv by mala podľa ministra zvýšiť aj ich atraktivitu a prispieť k vyššiemu záujmu o štúdium.

Vláda na stredajšom rokovaní schválila zámery, ciele a priority SR vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl. Dokument definuje opatrenia a tvorí základný rámec poskytovania podpory pre vysokoškolskú oblasť na Slovensku do roku 2028.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova