Prelom a začiatok roku 2024 nad polárnymi oblasťami odprevadí vznik zóny nízkeho tlaku vzduchu so silným prúdením. Pri jej narušení ale dôjde k otepleniu až o desiatky stupňov Celzia, čo rýchlosť prúdenia spomalí. To podľa meteorológov z Českého hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) zvyšuje šancu, že sa do Európy v januári dostane ľadový arktický vzduch. Úkaz podľa nich nesúvisí s klimatickou zmenou.
K pomerne častému javu, ktorý sa nazýva náhle stratosférické oteplenie, dôjde vo výške niekoľko kilometrov nad zemou. Teda práve tam, kde sa rozprestiera stratosféra. V nej totiž vzniká aj zaniká tzv. polárny vortex, podľa SHMÚ „rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu so silným prúdením, väčšinou od západu na východ“.
Počas zimy je ale bežné, že sa vortex naruší, čo má za následok práve výrazné stratosférické oteplenie. To potom pre oblasť znamená na niekoľko dní vyššiu teplotu až o desiatky stupňov. Prúdenie sa navyše následne výrazne spomalí a niekedy aj zmení smer. Vortex zoslabne a môže sa rozpadnúť.
Jav sa podľa meteorológov odohráva síce v atmosfére „vysoko nad naším počasím“, jeho vývoj ale zásadne ovplyvňuje, aj keď následky prichádzajú s oneskorením rádovo až niekoľko týždňov.
„Slabý polárny vortex totiž zvyšuje šancu, že sa do oblasti Európy dostane arktický vzduch zo severných oblastí. Presný opak toho zažívame v týchto dňoch, kedy zažívame teplejšie a vlhké prúdenie z Atlantiku,“ uvádza na sieti X SHMÚ.
Konkrétne následky javu nie je možné predpovedať, predpokladá sa ale, že zoslabenie polárneho vortexu na začiatku januára výrazne zvýši šancu na príchod chladného arktického vzduchu do Európy.