Panamský prieplav už niekoľko mesiacov zápasí s veľmi nízkou hladinou vody, ktorá robí vrásky na čele lodným spoločnostiam a panamskému hospodárstvu. Panama preto teraz hľadá možnosti, ako v budúcnosti aspoň čiastočne zvýšiť hladinu vody, a to aj napriek nedostatku zrážok. Zdá sa však, že to nebude ľahká úloha, informoval iDnes.cz.
Hladina vody v Panamskom prieplave je v súčasnosti približne o 1,8 metra nižšia, ako je dlhodobý normál. Tamojšie úrady na to museli reagovať obmedzením počtu lodí, ktoré môžu prieplav využívať. Ide o najprísnejšie obmedzenia od roku 1989, keď bol Panamský prieplav úplne uzavretý v dôsledku invázie USA do Panamy.
Dôvodom je najmä dlhé obdobie sucha. Pred niekoľkými mesiacmi využívalo obľúbenú vodnú cestu denne v priemere 38 lodí. Teraz je to o 14 plavidiel menej a tento počet môže v nasledujúcich mesiacoch naďalej klesať.
Nízka hladina vody sťažuje prevádzku mnohých lodných spoločností. V dôsledku toho niektorí dopravcovia platia milióny dolárov navyše, aby sa vyhli dlhému čakaniu, zatiaľ čo iné spoločnosti radšej volia dlhšie a nákladnejšie trasy.
„Ako Panamský prieplav a Panama musíme prijať určité opatrenia. Súčasná situácia je neprijateľná,“ povedal agentúre Bloomberg Erick Córdoba, ktorý sa podieľa na správe Panamského prieplavu.
Riešenie pre Panamu nebude jednoduché
V podstate však neexistuje jednoduché riešenie súčasného problému na Panamskom prieplave. V najbližších týždňoch Panama plánuje aspoň čiastočne zvýšiť hladinu vody vypustením vody z jazera Alajuela. Ide však len o krátkodobé riešenie.
Z dlhodobého hľadiska by mohlo ísť o prehradenie rieky Indio, ktoré by bolo prvým krokom k zavedeniu sladkej vody do jazera Gatún, hlavnej nádrže kanála. Celý projekt by mohol stáť odhadom 2 miliardy USD a jeho realizácia by trvala najmenej šesť rokov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)