Revolúcia v platbách na Slovensku: Minister financií chce zaviesť novú možnosť DO VŠETKÝCH OBCHODOV

Minister financií Ladislav Kamenický chce zaviesť nový spôsob platieb v obchodoch. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, DPA
Reklama

K hotovosti, platobným kartám alebo mobilom má už koncom tohto roka v obchodoch pribudnúť ďalšia možnosť ako zaplatiť za tovar či službu. Minister financií Ladislav Kamenický avizuje platenie cez QR kódy. Najprv v skúšobnej prevádzke a od budúceho roka aj „naostro“. Sľubuje si od toho zníženie daňových únikov a obchodníci sa tak zase vyhnú poplatkom kartovým spoločnostiam.

Platby cez QR kód nie sú ničím novým a už viackrát sme o nich informovali. Zákazník naskenuje QR kód pomocou svojho mobilného telefónu a potvrdí platbu v mobilnej bankovej aplikácii. Túto možnosť môžu podnikatelia ponúkať už dnes. Minister financií však chce, aby bola povinná. V tejto súvislosti hovorí o „malej revolúcii“.

Výhody pre obchodníkov, zákazníkov aj štát

„Oznamujem, že chcel by som dať skúšobnú prevádzku možno od nejakého 1. novembra tohto roka do 31. marca budúceho roka a potom by sme to chceli urobiť už povinne,“ povedal Kamenický. Termín skúšobnej prevádzky ešte nie je pevne stanovený aj preto, že všetko závisí od technickej pripravenosti projektu. Dátum však súvisí s tým, že od októbra tohto roka by mali všetky banky povinne realizovať tzv. okamžité platby do niekoľkých sekúnd, ktoré sú potrebné na platby QR kódom.

Ich plánované zavedenie má byť podľa ministra veľkým posunom a prínosom pre predajcov aj ich zákazníkov. Obchodníci vďaka tomu majú ušetriť na poplatkoch, ktoré platia kartovým spoločnostiam za platby kartou. Tie sa podľa Kamenického pohybujú v rozpätí jeden až 1,5 percenta z jednej platby. „Obchodník nebude mať žiadne poplatky. My rokujeme, aby aj banky boli ústretové a tie poplatky sa nepreniesli niekde do bánk,“ hovorí šéf rezortu financií. Predajcovia by pritom mali QR platby poskytovať povinne.

Pre zákazníkov zase majú byť dobrovoľné a budú sa môcť rozhodnúť, akú formu platby chcú použiť. Pre štát by to zase malo znamenať ďalšie obmedzenie daňových únikov. Aj keď tieto platby nezvýšia príjmy štátu, podľa ministra môžu výrazne znížiť šedú ekonomiku.

Pracujú aj na e-faktúrach

Ministerstvo financií priebežne pracuje aj na projekte e-faktúra. „Ak by sa zaviedla e-faktúra, tak napríklad kontrolné výkazy dane z pridanej hodnoty by mohli úplne zmiznúť, znížili by sme administratívnu záťaž pre podnikateľov a bola by viac elektronizovaná komunikácia medzi daňovým úradom a samotným podnikateľom,“ povedal Kamenický.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis