Milovníci VESMÍRU zbystrite POZORNOSŤ: Na SLOVENSKU má byť už čoskoro opäť vidieť POLÁRNA žiara!

Polárna žiara
Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK, FOTO TASR/Veronika Mihaliková, Canva
Reklama

Slovensko má jedinečnú šancu zažiť v nasledujúcich dňoch dychberúci prírodný úkaz – polárnu žiaru. NASA nedávno informovala o mohutnej slnečnej erupcii, ktorá by mohla vyvolať silnú geomagnetickú búrku a urobiť z nočnej oblohy nad našou krajinou skutočné svetelné divadlo.

Mohutná erupcia na Slnku: Výron hmoty priamo na Zem

31. mája došlo na Slnku k výraznej erupcii v oblasti slnečnej škvrny AR4100. Tento jav trval viac ako tri hodiny a sprevádzal ho výron koronálnej hmoty, ktorý je podľa NASA zameraný priamo na našu planétu. Práve táto koronálna hmota – obrovský mrak nabitých častíc – môže už čoskoro dosiahnuť Zem a spustiť geomagnetickú búrku. Informuje portál iMeteo. Predpokladaný deň, kedy by mohla byť polárna žiara viditeľná na našom území je už v nedeľu, 1. júna.

Čo to znamená pre pozorovateľov oblohy na Slovensku?

Silná geomagnetická búrka je zásadnou podmienkou pre vznik polárnej žiary mimo tradičných polárnych oblastí. Vďaka aktuálnej fáze 11-ročného cyklu slnečnej aktivity je pravdepodobnosť, že sa tento fenomén ukáže aj nad našimi zemepisnými šírkami, vyššia než zvyčajne. „Vyzerá to nádejne – minimálne tak, ako pri podobnom jave, ktorý u nás spôsobil senzáciu na jar,“ komentujú odborníci z NASA a NOAA, ktorí vývoj situácie neustále monitorujú.

Ako vzniká polárna žiara?

Polárna žiara je svetelný efekt spôsobený zrážkou vysoko energetických slnečných častíc so zemskou atmosférou. Táto interakcia vytvára na oblohe nádherné farebné záblesky – od zelenej cez ružovú až po červenú. Tento fenomén je najčastejší v blízkosti pólov, no počas obdobia zvýšenej slnečnej aktivity sa môže rozšíriť aj do stredných zemepisných šírok, ako je Slovensko. V posledných rokoch môžeme na našom území polárnu žiaru – aurora borealis pozorovať čoraz častejšie.

Na čo si treba dať pozor?

Na to, aby bola polárna žiara naozaj viditeľná, má vplyv viacero faktorov. Okrem intenzity geomagnetickej búrky je rozhodujúca aj oblačnosť a kvalita nočnej oblohy. Aj keď podmienky vyzerajú sľubne, výsledok závisí od aktuálneho počasia, ktoré môžeme len nádejne sledovať.

Ak sa podarí podmienky využiť, môžeme sa na Slovensku tešiť na úžasné svetelné predstavenie, ktoré upúta nielen milovníkov vesmíru, ale aj bežného lajka, ktorý si rád pozrie krásy nočnej oblohy. Stačí len sledovať oblohu a dúfať, že nad našimi hlavami zažiari farebný tanec častíc zo Slnka.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti