Zmení sa volebný systém na Slovensku? V relácii Téma s Petrom Bielikom sa o aktuálnych návrhoch politických strán porozprávajú Ján Ferenčák (Hlas-SD), poslanec NR SR a primátor Kežmarku, a Ondrej Dostál (SaS), poslanec NR SR.
Zrušiť jeden volebný obvod, znížiť počet poslancov, predĺžiť volebné obdobie či znížiť vek voličov. Tieto a ďalšie zmeny navrhujú hneď viaceré parlamentné strany. Každá z nich tvrdí, že ide o zlepšenie demokracie – no v skutočnosti ide aj o moc a jej rozloženie.
Zmeny volebného systému by mohli zásadne ovplyvniť, ako bude vyzerať slovenský parlament aj aké hlasy v ňom zaznejú. Dokážu sa politici dohodnúť, alebo ide len o ďalšiu prestrelku bez výsledku?
Téma, ktorá určí budúcnosť volieb
S návrhmi na zmenu volebného systému prichádza až päť strán.
- Ktoré z nich majú šancu uspieť a ktoré sú len olejom do ohňa bezvýchodiskových politických diskusií?
Peter Bielik sa v relácii Téma pýta dvoch skúsených politikov – Jána Ferenčáka a Ondreja Dostála – ktoré návrhy sú reálne, ktoré nebezpečné a ktoré len populistickým divadlom. Sledujte reláciu už dnes 4. júna o 19:40 h na TV SPARK a o 20:30 h na iStream.sk.
MV SR: Na tvorbe zmien vo volebnej legislatíve bude participovať volebná komisia
Na tvorbe zmien vo volebnej legislatíve a pravidlách pre politické strany bude podľa Ministerstva vnútra (MV) SR formou odborných diskusií participovať Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. S predsedom komisie Eduardom Burdom v utorok rokoval štátny tajomník MV SR Michal Kaliňák (Hlas-SD). Informoval o tom hovorca rezortu Matej Neumann.
„Reforma volieb nie je hrozba, ale šanca vytvoriť férovejšie pravidlá, ktoré reflektujú potreby dnešnej spoločnosti. Ak chceme, aby ľudia dôverovali demokracii, musia rozumieť systému, v ktorom rozhodujú. A ten systém musí byť zrozumiteľný a moderný. Preto vytvárame priestor na odborný dialóg o tom, ako zlepšiť volebný systém a zvýšiť dôveru verejnosti vo voľby. Veľmi dôležité je pravidelné zapájanie štátnej volebnej komisie do diskusií a zdieľanie jej skúseností a poznatkov z aplikačnej praxe,“ vyhlásil Kaliňák.
Na rokovaní informoval predsedu komisie o aktivitách rezortu v rámci pripravovanej novely zákona, ktorá upraví činnosť a financovanie politických strán. Témou stretnutia bolo aj prípadné rozdelenie jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby.
„Každá zmena vo volebnej legislatíve musí stáť na odbornosti, dialógu a dôslednom vyhodnotení jej dosahov. Volebný proces musí byť nielen spravodlivý, ale aj predvídateľný a dôveryhodný pre voličov aj samotných kandidátov. Aj preto vítam pravidelnú komunikáciu s rezortom vnútra a spoločné hľadanie riešení v tejto oblasti,“ uviedol Burda.