Prezident vyjadril obavy z rastúceho napätia na medzinárodnej scéne. TAKTO reagujú naši politici na americké útoky na Irán!

Trump Irán Pellegrini
Na snímke americký prezident Donald Trump, iránske zariadenie na obohacovanie uránu v oblasti Isfahán po izraelských útokoch v sobotu 14. júna 2025 a prezident SR Peter Pellegrini. Zdroj: FOTO TASR/AP, FOTO TASR - Martin Baumann, koláž: istream
Reklama

Spojené štáty v nedeľu zaútočili na tri jadrové zariadenia v Iráne – Fordo, Natanz a Isfahán. Slovenskí politici reagovali s obavami i rôznymi výzvami. Prezident Pellegrini varoval pred upúšťaním od diplomacie, minister Šutaj Eštok apeluje na mierové riešenia a opozičný politik Ivan Korčok označil zásah za zlomový moment. Napriek rozdielnym tónom sa všetci zhodujú v jednom – diplomacia nesmie ustúpiť sile.

Peter Pellegrini vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti vyjadril hlboké znepokojenie nad narastajúcim napätím vo svete. Reagoval tak na nočný americký útok na iránske jadrové zariadenia.

Prezident Pellegrini: Svet rezignuje na diplomaciu, hrozí kolaps mieru

Hlava štátu upozornila, že čoraz viac krajín, vrátane demokratických veľmocí, uprednostňuje silové riešenia pred rokovaniami.

„Čím ďalej, tým viac rezignujú viaceré štáty, vrátane demokratických krajín a svetových veľmocí, na diplomatické riešenia krízových situácií a dávajú prednosť silovým riešeniam, pri ktorých zomierajú ľudia,“ konštatoval prezident. Zároveň apeloval na návrat k rokovaciemu stolu nielen na Blízkom východe, ale aj na Ukrajine a v ďalších krízových regiónoch.

Šutaj Eštok (Hlas-SD): Násilie nesmie byť novým štandardom

Predseda strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok varoval pred tým, že ak sa z násilia stane bežný nástroj riešenia konfliktov, dôsledky môžu byť katastrofálne pre celý svet.

V mene svojej strany vyzval na rýchle, no výlučne diplomatické riešenie ozbrojených sporov, a to nielen v Iráne, ale aj na Ukrajine a inde vo svete, kde namiesto dialógu hovoria zbrane.

„Nikdy nesmieme rezignovať na diplomatické riešenie sporných otázok medzi štátmi a národmi. Ak sa sila a zbrane stanú normou, následky môžu byť katastrofálne pre celý svet,“ uviedol v príspevku na sociálnej sieti.

Ivan Korčok (PS): Zásah bol nevyhnutný, ale riziko eskalácie rastie

Bývalý minister zahraničných vecí a člen predsedníctva hnutia Progresívne Slovensko, Ivan Korčok, označil americký útok za zlomový moment v snahe zabrániť Iránu získať jadrové zbrane. Poukázal však na to, že došlo k nemu až po zlyhaní diplomatických rokovaní.

Korčok upozornil na vysoké riziko eskalácie napätia a zdôraznil potrebu koordinácie ďalších krokov s medzinárodnými partnermi. Zároveň pripomenul potrebu silnejšej spoločnej európskej obrany a opätovne vyzval všetky strany konfliktu, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu.

„S ohľadom na toto riziko a dosah na bezpečnosť je nevyhnutné, aby USA konzultovali ďalšie kroky so spojencami. Najbližšou príležitosťou bude samit NATO. Súčasná kríza zároveň ukazuje potrebu silnejšej spoločnej európskej obrany,“ napísal na sociálnej sieti.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova