Letné kúpanie môže byť smrteľne nebezpečné. Viete, ako sa VYHNÚŤ tragédii?

voda, kúpanie, hygiena
Úrad verejného zdravotníctva pravidelne kontroluje stav vody vo vodných plochách. Zdroj: TASR/Roman Hanc, Dano Veselský
Reklama

Počas horúcich letných dní hľadáme úľavu pri jazerách, priehradách či kúpaliskách. Voda a slnko sú pre mnohých ideálnym spojením oddychu, no práve tieto podmienky každoročne vytvárajú najrizikovejšie obdobie pre tragédie pri vode. Polícia varuje, že utopenie sa netýka len „niekoho iného“, pretože zlyhanie často prichádza nečakane a nevinne.

Tragédia po festivale: Pátranie ukončili až potápači

Prvý prípad sa odohral na bratislavských Zlatých pieskoch, kde sa počas noci z piatka na sobotu konal hudobný festival. Jeden z účastníkov sa pohyboval v blízkosti jazera, no do svojho ubytovania sa už nevrátil. Nasledovala rozsiahla záchranná akcia – na mieste zasahovali potápači, psovodi, záchranári aj špecialisti s dronmi. Informuje o tom portál Pravda.

Telo muža napokon objavila potápačka poriečneho oddelenia. Žiaľ, bez známok života.

Polícia nešpecifikovala, či bol pod vplyvom alkoholu, no nočné kúpanie po koncertoch a festivaloch podľa jej skúseností patrí medzi najrizikovejšie formy správania pri vode.

Neplavec bez vesty: Od chvíle, keď sa prevrátil čln, je nezvestný

Druhý prípad sa odohral na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. Podľa doterajších informácií sa 43-ročný muž plavil po jazere na člne. Bol neplavec, na sebe nemal záchrannú vestu. V noci sa čln prevrátil a odvtedy muža nikto nevidel.

Pátranie po ňom stále prebieha. Zapojené sú doň viaceré zložky Policajného zboru vrátane potápačov, ako aj Hasičský a záchranný zbor.

Päť pravidiel, ktoré môžu zachrániť život

Polícia po týchto udalostiach opätovne zverejnila výzvu pre verejnosť, ktorá neostáva len pri formálnych odporúčaniach. Ide o konkrétne zásady, ktoré môžu každý rok zabrániť desiatkam tragédií.

1. Záchranná vesta nie je slabosť

Aj skúsení plavci môžu mať problém, ak dôjde k prevráteniu člnu alebo zlyhaniu svalov. Chladná voda môže vyvolať šok, ktorý človeka paralyzuje. Vesta je jednoduchá poistka, ktorá môže rozhodnúť medzi životom a smrťou.

2. Alkohol a voda nejdú dokopy

Aj malá dávka alkoholu znižuje schopnosť správne reagovať a odhadnúť riziko. Po požití alkoholu sa ľudia správajú riskantnejšie a často končia vo vode aj v prípadoch, keď by za triezva nevstúpili ani na breh.

3. Deti nespúšťajte z očí

Nafukovacie pomôcky môžu poskytnúť falošný pocit bezpečia, no samy o sebe nestačia. Dieťa sa môže utopiť aj v plytkej vode, stačí niekoľko sekúnd nepozornosti. Dospelý dozor by mal byť neustály a aktívny.

4. Nočné kúpanie je extrémne rizikové

V tme je slabá viditeľnosť, zhoršuje sa orientácia a pomoc sa volá ťažšie. Ticho pri vode môže znamenať, že vás v prípade problémov nikto nezačuje. Odborníci preto jednoznačne neodporúčajú kúpať sa v noci, najmä osamote.

5. Neznáme jazerá môžu skrývať nebezpečenstvá

Skôr ako skočíte do vody, oboznámte sa s lokalitou. Zistite si, aká je hĺbka, či sa tam nachádzajú prúdy, prekážky alebo zradné miesta. Často sa stáva, že neznalosť prostredia vedie k tragédii.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac