Americký podnikateľ a miliardár Elon Musk oznámil vznik novej politickej strany s názvom „Amerika“. Týmto krokom reaguje na dlhodobú nespokojnosť s aktuálnym politickým systémom v Spojených štátoch. Opakovane poukazuje na zadlžovanie krajiny a kritizuje model dvoch dominujúcich strán, ktoré sa podľa neho iba striedajú pri moci, no nezastupujú skutočné záujmy väčšiny obyvateľov.
Hoci v minulosti nadviazal úzke vzťahy s Donaldom Trumpom, dokonca ho aj finančne podporil v jeho kampani, ich spolupráca sa v posledných mesiacoch začala zhoršovať. Informuje CNN.
Na svojej platforme X uviedol, že Spojené štáty už nie sú skutočnou demokraciou, ale systémom jednej strany, keď ide o plytvanie verejnými peniazmi a korupciu. Nová politická sila s názvom America Party má podľa jeho slov priniesť ľuďom späť slobodu.

Elon Musk, donedávna najväčší individuálny darca Trumpovej kampane na rok 2024 a dôležitý poradca prezidenta v otázkach znižovania výdavkov, sa od neho dištancoval po tom, čo navrhovaný zákon – nazývaný „veľký krásny zákon“ – podľa odhadov výrazne zvýši federálny deficit.
Práve táto obava bola jednou z príčin ich rozchodu. Aj keď sa zdalo, že konflikt medzi nimi ustúpil po tom, ako Musk neskôr vymazal viaceré kontroverzné príspevky a vyjadril ľútosť, napätie opäť eskalovalo v posledných dňoch pred schválením zákona. Trump dokument nakoniec podpísal v piatok.
Rozhodla anketa
Myšlienku vytvoriť novú stranu predstavil Musk už začiatkom júna. Podľa neho by mala osloviť väčšinu občanov, konkrétne tých, ktorí sa radia k politickému stredu a v súčasnosti sa necítia zastúpení. V duchu tejto iniciatívy zverejnil na svojej platforme X anketu, v ktorej sa pýtal používateľov, či by podporili vznik novej politickej sily. Reakcia verejnosti bola pozitívna a v pomere dva ku jednej sa vyslovili za vznik novej strany. Musk následne vyhlásil, že politická strana Amerika práve vznikla a jej cieľom bude obnoviť slobodu občanom.
Musk zároveň otvorene vystúpil proti tradičnému americkému politickému systému, ktorý podľa neho v skutočnosti predstavuje len jednu rozštiepenú stranu. Demokrati aj Republikáni podľa neho smerujú krajinu do hospodárskeho kolapsu, keďže tolerujú korupciu a nehospodárne narábajú s verejnými financiami.
Hoci v minulosti prispieval kandidátom z oboch táborov, v roku 2022 na svojom účte na Twitteri vyhlásil, že jeho hlas patrí Republikánom.
Hoci Musk a Trump zdieľajú podobné názory na mnohé spoločenské otázky, Musk sa ostro vymedzil voči ekonomickej politike Republikánov, ktorú označil za „dlhové otroctvo“.

Dvojstranícky systém v USA už dlhodobo čelí kritike nielen zo strany nezávislých, ale aj samotných voličov Republikánov a Demokratov. V minulosti sa o tretiu cestu pokúsil napríklad miliardár Ross Perot, ktorý v prezidentských voľbách v roku 1992 získal takmer pätinu hlasov, no ani jeden štát.
Musk následne povzbudil aj svojich priaznivcov, aby ich podporili vo voľbách do Kongresu. Po nástupe Donalda Trumpa do prezidentského úradu v januári tohto roku sa Musk krátko postavil do čela komisie na zefektívnenie štátnej správy. Jeho pôsobenie v tejto funkcii však netrvalo dlho – koncom mája z nej odstúpil.
Nie je zatiaľ jasné, do akej miery Musk podnikol oficiálne kroky na založenie strany – podľa amerického práva by musel stranu zaregistrovať na Federálnej volebnej komisii. Posledné verejne dostupné záznamy o takejto registrácii však zatiaľ neexistujú. Napriek tomu najbohatší muž sveta potvrdil, že jeho cieľom je vytvoriť politickú silu, ktorá by bola finančne zodpovedná a obmedzila nadmerné výdavky. Zatiaľ však neposkytol konkrétnejšie informácie o jej politickom programe.