S diagnostikou a liečbou pacientov s chronickým kašľom pomôže nový Štandardný diagnostický a terapeutický postup (ŠDTP). Definuje cestu pacienta z ambulancie všeobecného lekára k pneumológovi.
„Prichádzame s prvým a dôležitým krokom pred zavedením celoplošného pľúcneho skríningu s cieľom zachytiť včas pacientov s vážnejšími ochoreniami pľúc,“ uvádza prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.
Podľa nej najčastejšou príčinou návštevy ambulancií všeobecných lekárov a ambulantných pneumológov je vyšetrenie pre kašeľ. To tvorí 10-38 percent všetkých vyšetrených pacientov. Vysvetlila, že samotný kašeľ pritom nie je ochorením, ale symptómom s rôznou príčinou. Akútny kašeľ trvá v priemere tri týždne, chronický môže trvať aj dlhšie ako dva mesiace.
Je dôležité mať na pamäti, že kašeľ môže tiež naznačovať niekoľko ďalších chorôb, ktoré je v mnohých prípadoch rovnako dôležité diagnostikovať a liečiť, informuje Nový čas.
Rôzne príčiny
Nie je kašeľ ako kašeľ a pri vyšetreniach je veľmi dôležité zistiť jeho pôvod a ďalšie skutočnosti. Lekár sa pýta napríklad na trvanie kašľa. Ak kašeľ trvá viac ako tri týždne, bežná infekcia je už nepravdepodobná.
Dôležité je aj obdobie kašľania počas dňa a okolnosti jeho výskytu. Zisťuje sa, či ide o akútny kašeľ v záchvatoch, alebo o chronický kašeľ, či sa záchvaty kašľa opakujú a či ho sprevádza horúčka a vykašliavanie. Podstatné je aj to, či kašeľ sprevádza chrapot alebo bolesti na hrudi, či je vlhký, alebo suchý.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)