fbpx

Ak Ukrajina prehrá, vezmeme si Zakarpatsko, hlási maďarská pravicová strana

László Toroczkai. Zdroj: Wikimedia

Maďarská krajne pravicová strana Naša vlasť by vzniesla nárok na západný región Ukrajiny, kde žije asi 150 tisíc etnických Maďarov, pokiaľ Ukrajina prehrá vojnu a príde o štátnosť. Na konferencii to v sobotu vyhlásil predseda strany László Toroczkai. Mapu takzvaného Veľkého Maďarska, ktorá zahŕňa niektoré oblasti Ukrajiny, Slovenska, Rumunska či Chorvátska, už v minulosti niekoľkokrát ukázal premiér krajiny Viktor Orbán.

Naša vlasť má v maďarskom parlamente so 199 poslancami šesť zákonodarcov. Konferencie, kde Toroczkai hovoril, sa zúčastnili zástupcovia nemeckej krajne pravicovej strany Alternatívy pre Nemecko (AfD) a rovnako orientovaného holandského Fóra pre demokraciu (FvD).

„Čo sa týka vojny na Ukrajine, naše posolstvo je veľmi jednoduché: okamžitý pokoj zbraní, mier a riešenie prostredníctvom rozhovorov,“ povedal Toroczkai vo videu zverejnenom na webových stránkach strany. Vyzval na autonómiu pre etnických Maďarov na západnej Ukrajine.

„Ak táto vojna skončí tak, že Ukrajina stratí svoju štátnosť, pretože aj to je na stole, potom mi dovoľte, aby som za jedinú maďarskú stranu, ktorá zastáva tento postoj, odkázal, že si nárokujeme Zakarpatskú oblasť,“ povedal ďalej a zožal potlesk.

Maďarský minister zahraničia Peter Szijjártó sa má v pondelok na západe Ukrajiny stretnúť so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebou a premiérom Denysom Šmyhalom, aby pripravili pôdu pre prípadné stretnutie vodcov oboch krajín.

Kyjev obmedzuje etnických Maďarov, tvrdí Budapešť

Zálusk na územia susedných suverénnych štátov niekoľkokrát vyjadril aj sám premiér Maďarska Viktor Orbán zo strany Fidesz, keď na verejnosti prezentoval mapu historického Veľkého Maďarska. Tieto jeho prejavy vždy pobúrili susedné krajiny – Slovensko, Rumunsko, Chorvátsko aj Ukrajinu.

Budapešť totiž tvrdí, že Kyjev obmedzuje právo zhruba 150 tisíc etnických Maďarov používať svoj rodný jazyk.

Minulý mesiac sa všetky štáty Európskej únie s výnimkou Maďarska, ktoré je tiež členom NATO, dohodli na začatí prístupových rozhovorov s Ukrajinou. Vedúci predstavitelia bloku obišli Orbánov nesúhlas tým, že ho pri prijímaní rozhodnutí nechali odísť z miestnosti, informuje iDNES.cz.

Nedokázali však prekonať jeho odpor k revízii únijného rozpočtu, ktorá by Kyjevu poskytla 50 miliárd eur. Očakáva sa, že sa k tejto otázke vráti na mimoriadnom summite budúci štvrtok.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie