fbpx

Kampaň za „udržateľné potraviny“ schytala Mona Lisa. Aktivistky ju zliali polievkou

Ekologické aktivistky poliali polievkou ochranné sklo pri obraze Mony Lisy. Zdroj: Youtube/ AFP News Agency

Dve ekologické aktivistky dnes poškodili polievkou pancierové sklo, ktoré v parížskom múzeu Louvre chráni obraz Mony Lisy. Ženy svoj čin odôvodnili snahou podporiť „právo na zdravé a udržateľné potraviny“.

V Louvri bola aktivovaná krízová jednotka. Miestnosť s obrazom bola okamžite evakuovaná a upratuje sa, uvádza iDNES.cz. 

K akcii sa vo vyhlásení poslanom agentúre AFP prihlásila skupina s názvom Riposte alimentaire, čo sa dá zhruba preložiť ako Reakcia na stav potravín. Skupina sa označuje za „francúzsku kampaň občianskeho odporu, ktorej cieľom je radikálna zmena spoločnosti v oblasti klímy a sociálnych otázok“.

Incident v Louvri skupina prezentuje ako „začatie (kampane) občianskeho odporu s jasnou požiadavkou, ktorá je prospešná pre všetkých: sociálna istota pre udržateľné potraviny“.

Najslávnejší obraz sveta, ktorý je od roku 2005 vystavený za ochranným sklom, sa už niekoľkokrát stal obeťou vandalizmu. Napríklad v máji 2022 bol terčom útoku tortou. V roku 2009 na obraz návštevník hodil hrnček. V 50. rokoch obraz poškodil útočník, ktorý ho polial kyselinou sírovou. V roku 1911 bol dokonca obraz ukradnutý, našiel sa o tri roky neskôr.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie