fbpx

Rusi nasadili nový chemický granát, zabije do piatich minút, tvrdia Ukrajinci

Ilustračná foto. Zdroj: X/ZelenskyyUa

Ruské sily začali používať nový typ chemických granátov, oznámili Ukrajinci. Podľa ukrajinskej mutácie denníka Focus vojaci umierajú do piatich minút od zásahu. Jeden z nájdených granátov bol podľa špecialistov vyrobený v minulom roku, čo podľa nich dokazuje, že Moskva klame o plnení svojich záväzkov podľa Dohovoru o zákaze chemických zbraní.

Novú chemickú zbraň údajne ruské vojská proti ukrajinským obrancom použili opakovane. Zástupca Centra pre výskum trofejných a perspektívnych zbraní a vojenskej techniky kapitán Andrej Rudik podľa serveru Focus povedal, že ide o typ granátu RG-Vo.

Jeho použitie Ukrajina prvýkrát zaznamenala v decembri minulého roka. Výskumné stredisko podľa serveru predpokladá, že pokiaľ granát RG-Vo zasiahne miestnosť alebo zákop, ľudia v nich umierajú do piatich minút, uvádza iDNES.cz. 

Granát podľa odborníkov obsahuje slzný plyn chloracetofenón. Túto látku však v bojoch zakazuje Dohovor o chemických zbraniach. Okrem toho sa s nájdeným granátom RG-Vo podľa Focusu zistilo, že bol vyrobený v roku 2023 v Rusku v podniku fungujúcom od sovietskej éry.

„Rusko teda v roku 2017 klamalo o plnení svojich záväzkov podľa Dohovoru o zákaze chemických zbraní z roku 1993. Podľa neho malo zlikvidovať samotnú zbraň aj výrobné zariadenia, kde boli vyrobené,“ uviedol Rudik.

Ukrajinský generálny štáb v polovici januára uviedol, že vojaci zaznamenajú útoky týmito granátmi až desaťkrát denne. Podľa výskumníkov Rusko granáty s otravnými látkami len za december použilo aspoň 81-krát. Od začiatku takmer dva roky trvajúcej vojny potom podľa Ukrajiny chemickú zbraň Rusko použilo najmenej 620-krát. Informácie vo vojnových podmienkach však nemožno nezávisle overiť.

Americká vláda vlani v novembri varovala, že Rusko by mohlo na Ukrajine použiť chemické zbrane predtým, než by sa pustilo do eventuálnej jadrovej konfrontácie s NATO. Podnietiť by Moskvu k tomu podľa Washingtonu mohlo to, že sa jej stále nebude dariť dosiahnuť nejaký rozhodný úspech na bojisku.

V rámci miliardovej vojenskej pomoci Ukrajine medzitým USA poskytli Kyjevu ochranné vybavenie proti útokom chemickými, biologickými a jadrovými zbraňami.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie