fbpx

Športové značky Wilson alebo Salomon idú na burzu. Ich matka chystá IPO

S raketami Wilson hral aj Roger Federer. FOTO TASR/AP

Spoločnosť Amer Sports, ktorá má v portfóliu známe športové a outdoorové značky, sa chystá dať svoje akcie na newyorskú burzu. Ciele na taký kurz akcií, pri ktorom by bola celá firma ocenená na 8,7 miliardy dolárov.

Amer Sports je firma založená v roku 1950, ktorá sa zaoberá designom, marketingom a predajom športového a outdoorového vybavenia. Pod jej krídlami sa nachádzajú značky ako Wilson, Salomon, Atomic, Arc’teryx alebo Peak Performance a je tak spojená so športovými – predovšetkým tenisovými – legendami ako Roger Federer, Russell Wilson alebo Jamal Murray. Ako pripomína server The Fast Comany, s tenisovými raketami značky Wison hralo celkom 643 víťazov grandslamových turnajov.

Pri IPO chce Amer Sports vydať 100 miliónov akcií za cenu v rozmedzí 16 až 18 dolármi. Takmer tretinu z tohto objemu sľúbili podľa vyjadrenia firmy skúpiť jej súčasní investori: obrí čínsky výrobca športového vybavenia Anta Sports, americká investičná spoločnosť Anamered Investments a čínsky technologický a herný konglomerát Tencent Holdings.

Plánovanie IPO spoločnosti Amer Sports je podľa analytikov stávkou na oživenie klímy pre primárne úpisy akcií. The Fast Company však v tej súvislosti varuje, že IPO kazašskej technologickej spoločnosti Kaspi.kz, ktoré prebehlo v polovici januára, dostalo od investorov len vlažné prijatie. Ide o developera takzvanej „superaplikácie“, ktorá na jednom mieste integruje funkcie a služby ako bankovníctvo, investovanie, platenie, poistenie, nákup leteniek alebo ubytovania a podobne – a tiež vyplňovanie daňových priznaní a ďalšie služby e-governmentu, informuje iDNES.cz. 

IPO Kaspi.kz prebehlo pri ocenení 17,5 miliardy dolárov (400 miliárd korún); keďže práve v tom čase boli akciové indexy (ako S&P 500) na historických maximách, analytici čakali ešte väčší záujem.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie