fbpx

Z USA bude opäť čipová superveľmoc. Dajú miliardové dotácie na nové továrne

Ilustračná foto. Zdroj: Pexels - Pok Rie

Administratíva prezidenta Joea Bidena by mala v nadchádzajúcich týždňoch udeliť miliardové dotácie výrobcom čipov, napríklad Intelu alebo firme TSMC, na výstavbu nových závodov v Spojených štátoch. Cieľom chystaných oznámení je naštartovať výrobu vyspelých čipov, ktoré poháňajú chytré telefóny, umelú inteligenciu (AI) a zbraňové systémy.

Informoval o tom v sobotu denník The Wall Street Journal (WSJ). Dotknuté strany sa k veci zatiaľ nevyjadrili.

Niektoré zo zdrojov sa domnievajú, že oznámenie príde pred Bidenovým prejavom o stave únie, ktorý prednesie 7. marca. Medzi príjemcami dotácií bude zrejme americký Intel, ktorý má rozpracované projekty v Arizone, Ohiu, Novom Mexiku a Oregone, ktoré budú stáť vyše 43,5 miliardy dolárov, napísal WSJ.

Financií od vlády sa najskôr dočká aj taiwanská firma TSMC. Tento najväčší zmluvný výrobca čipov na svete má rozostavané dva závody blízko Phoenixu v celkovej hodnote 40 miliárd dolárov, uvádza iDNES.cz. 

O vládne subvencie sa uchádza uchádza aj juhokórejský Samsung Electronics. Stavba jeho závodu v Texase za 17,3 miliardy nabrala oneskorenie. Výrobu by mal začať budúci rok. Z hlavných uchádzačov WSJ ďalej pripomína podniky Micron Technology, Texas Instruments a GlobalFoundries.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie