fbpx

Ani Ukrajina neverí vo svoje víťazstvo, tvrdí nová nemecká strana. Chce zrušiť sankcie

Prvý zjazd novej nemeckej politickej strany, ľavicovej Aliancie Sahry Wagenknechtovej v Berlíne JB 95 Berlín - Prvý zjazd novej nemeckej politickej strany, ľavicovej Aliancie Sahry Wagenknechtovej (BSW) (uprostred vľavo) v Berlíne 27. januára 2024. FOTO TASR/DPA

Nová nemecká ľavicová strana Spojenectvo Sahra Wagenknechtová (BSW) v sobotu vyzvala na svojom prvom zjazde v Berlíne na rokovanie s Ruskom a zrušenie hospodárskych sankcií uvalených po začiatku vojny na Ukrajine.

Strana, ktorú agentúry označujú za populistickú, tak razí opačnú politiku, ako súčasná nemecká vláda, ktorá patrí k najväčším dodávateľom zbraní Ukrajine. V domácej politike by potom strana chcela navýšiť výdavky na zdravotníctvo a dôchodky a naopak zredukovať ekologické programy.

„Táto vojna musí skončiť veľmi rýchlo cez rokovania,“ povedala zakladateľka a hlavná tvár strany Sahra Wagenknechtová. Podľa nej je nutné zastaviť preteky v zbrojení.

„Dodávame zbrane Ukrajine pre víťazstvo, ktorému neveria ani ukrajinskí generáli,“ povedala politička, ktorá novú stranu založila po odchode z postkomunistickej Levice. Podľa novej strany by Nemecko malo zrušiť sankcie uvalené na Rusko po začiatku invázie na Ukrajine a vrátiť sa k nákupom ruského plynu a ropy, uvádza iDNES.cz. 

Wagenknechtová tiež ostro kritizovala nemeckú vládu, ktorú označila za najhlúpejšiu v Európe. Novej strane sa napríklad nepáčia ekologické plány kabinetu Olafa Scholza, napríklad prechod k tepelným čerpadlám, ktoré by zrušila. Strane sa ani nepáči zákaz predaja nových áut so spaľovacími motormi, ktorý by mal vstúpiť do platnosti v roku 2035, či obchodovanie s emisnými kvótami, píše agentúra DPA.

BSW naopak presadzuje rýchlejšie zvyšovanie dôchodkov a výdavkov na zdravotníctvo. Chce sa zamerať na tradičné ľavicové témy, na ktoré podľa nej ostatné strany zabudli. „Nie sme Levice 2.0,“ uviedla Wagenknechtová.

BSW podľa analytikov mieri na voličov, ktorí zvažujú voľbu krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Nová strana má silné zázemie na východe Nemecka, kde AfD dosahuje nadpriemerné výsledky. Obe strany majú v niektorých bodoch podobné programy. Predstavitelia BSW však paralely s AfD odmietajú s tým, že pravicová strana obhajuje záujmy bohatých ľudí.

BSW vo veľkej miere tvoria ľudia, ktorí odišli z postkomunistickej Levice, za ktorou bola Wagenknechtová poslankyňou a europoslankyňou. Prvým testom popularity strany budú voľby do Európskeho parlamentu na začiatku júna.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie