fbpx

Ako zabezpečiť, aby školská taška nezničila zdravie vášho dieťaťa? 11 odborných rád na predĺženie životnosti chrbtice

Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

Hmotnosť školských tašiek by podľa odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR nemala presiahnuť 10 % hmotnosti dieťaťa. Odporúčajú, aby taška bola čo najľahšia, presne kopírovala tvar chrbtice a mala široké popruhy, uvádza portál zdravie.sk.

 

Avšak realita často neodpovedá týmto odporúčaniam a deti bežne nosia na chrbtoch aj dvojnásobok odporúčanej hmotnosti. Preto ÚVZ radí rodičom pravidelne kontrolovať obsah tašky a zbaviť sa zbytočností.

Odporúča sa nahradiť tvrdé dosky ľahšími alternatívami, ako sú plastové, a zvoliť nápojovú fľašu z ľahkých materiálov. Niektoré školy, po dohode s rodičmi, umožňujú deťom mať dve sady učebníc alebo v starších ročníkoch používať jeden zošit na všetky predmety.

 

Okrem zníženia hmotnosti tašky je dôležité zabezpečiť správne ergonomické sedenie, znižovať stres, podporovať pohybovú aktivitu a umožniť deťom tráviť prestávky na čerstvom vzduchu. Rodičia by mali tiež obmedziť čas strávený pri počítači, aby predišli deformitám chrbtice, ktoré môžu viesť k vážnym problémom, ako je operácia či invalidita.

 

Podľa štatistík zdravotných poisťovní na Slovensku sa ročne lieči desiatky tisíc detí na deformity chrbtice. MUDr. Miriam Dziaková, primárka Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie UNLP Košice, potvrdzuje: „Deti školského veku často trpia zlým držaním tela alebo skoliózou. Ak sa tieto problémy včas neodhalia a nezvýši sa pohybová aktivita, môžu viesť k vážnym problémom chrbtice a zhoršovaniu skoliózy počas rastu.

Väčšina detí môže svoj zdravotný stav zlepšiť pravidelným cvičením a používaním vhodných zdravotných pomôcok. Cviky sa prispôsobujú podľa veku, funkčného nálezu a pohybových schopností dieťaťa.

 

Cieľom cvičení je korigovať svalovú dysbalanciu, posilniť oslabené svaly a predĺžiť skrátené. Dôležité sú aj cviky na správne postavenie nôh, ktoré sú základom pre správne držanie tela,“ dodáva MUDr. Dziaková.

Ak sa problémy včas neodhalia, môžu viesť k vážnym komplikáciám, ktoré obmedzujú bežné činnosti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie