fbpx

Americká vláda schválila predaj stíhačiek F-16 Turecku

Na snímke stíhačka F-16. Zdroj: TASR/DPA

Americká administratíva schválila predaj stíhačiek F-16 Turecku. Ide o obchod za 23 miliárd dolárov (vyše 21 miliárd eur). Napísala to agentúra AP, podľa ktorej tak Spojené štáty reagujú na to, že Turecko v týždni po dlhom váhaní schválilo pristúpenie Švédska k NATO.

Americké ministerstvo zahraničia informovalo o svojom súhlase s predajom 40 stíhačiek a zariadení na modernizáciu ďalších strojov Kongres. Americký parlament už predaj nemusí schvaľovať, ak by sa tak však rozhodol, môže ho ešte zastaviť, ako poznamenáva agentúra DPA, podľa ktorej je to ale nanajvýš nepravdepodobné.

Turecko, ktoré je spojeneckou krajinou USA, sa dlhodobo usilovalo o modernizáciu svojej flotily lietadiel F-16 a podmienilo ratifikáciu členstva Švédska v NATO okrem iného práve schválením predaja nových stíhačiek. Administratíva prezidenta Joea Bidena predaj podporovala, formálne o ňom Kongres ale upovedomila až teraz.

Čakanie na Maďarsko

Turecko so schválením pristúpenia Švédska k aliancii váhalo dlhšie ako rok a pol, čo zdôvodňovalo okrem iného tvrdením, že Štokholm neberie dostatočne vážne obavy Ankary týkajúcej sa národnej bezpečnosti, vrátane boja proti kurdským ozbrojencom. Prieťahy podľa AP frustrovali Spojené štáty aj ďalších spojencov v NATO.

Poslednou krajinou, ktorá členstvo Švédska v aliancii musí ratifikovať, je teraz Maďarsko.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie