fbpx

Armáda ponúka študentom brigádu snov za vyše tisíc eur mesačne. Zúčastnil by si sa?

Reklama
4. brigáda rýchleho nasadenia. Zdroj: Army.cz

Českej armáde sa dlhodobo nedarí lákať do svojich radov mladých ľudí. Prišla preto s nevšedným nápadom ponúknuť študentom stredných škôl zaujímavú brigádu, za ktorú dostanú dobre zaplatené. Armáda tým získa nových záložákov a dúfa v to, že sa mladým ľuďom ukáže v dobrom svetle a výhľadovo ich získa pre prácu v armáde. Informuje portál novinky.cz.

„Bude to zaujímavá náplň prázdnin, lepšia ako brigáda, pretože za to budú dobre ocenení,“ povedal náčelník generálneho štábu Karel Řehka. Štvortýždňový letný kurz bude prebiehať pri brigáde rýchleho nasadenia v Žatci a mechanizovanej brigády v Hraniciach. Zúčastniť by sa ho malo zhruba 130 plnoletých študentov, ktorých armáda oslovila na stredných školách, s ktorými dlhodobo spolupracuje.

„Dúfame, že to zlepší povedomie o vojenskej službe a armáde v populácii a zároveň tým zvýšime odolnosť spoločnosti, pretože sa tým rozšíria naše zálohy,“ poznamenal Řehka.

Každý zo študentov dostane služné 15 tisíc korún (približne 600 eur), a pokiaľ absolvujú celý kurz, dostanú odmenu ďalších 15 tisíc korún (približne 600 eur).

Celkovo tak získajú 30-tisíc (1200 eur) za mesiac, čo je na brigádu slušná odmena.

A navyše by mali zažiť podľa vojakov dobrodružstvo a niečo sa naučiť.

„Študenti by mali prejsť streleckou prípravou, naučiť sa strieľať z útočnej pušky aj pištole, naučia sa ako prežiť v prírode, ako sa zamaskovať, orientovať sa v mape, vyskúšajú si pracovať s prístrojmi nočného videnia,“ povedal Martin Hajduch, zástupca veliteľa Žateckej brigády.

Podľa plukovníka Miroslava Vybíhala z brigády v Hraniciach bude kurz prispôsobený fyzickej zdatnosti dnešnej mladej generácie.

„Určite nie je naším cieľom počas prvého týždňa tie deti zničiť, aby nám väčšina odišla,“ poznamenal Vybíhal.

Podľa generála Řehku ide o pilotný projekt, na ktorom si chce armáda vyskúšať jednoduchší nábor, zdravotnícke prehliadky a tiež ako budú študenti reagovať.

Chcú odbúrať byrokraciu

„Budeme sa z toho snažiť poučiť. Získať istotu, že to robíme dobre, a v ďalších rokoch to rozbehnúť masívnejšie a necieliť len na stredné školy, ale aj na učilište po celej republike,“ poznamenal Řehka.

Všetkých záujemcov plánuje armáda odbaviť počas týždňa. „Chceme si vyskúšať skrátenie byrokratickej cesty, pretože na rozdiel od firiem, ktorým stačí na nábor jeden deň, nám to trvá niekedy aj pol roka, kým vojaka prijmeme,“ poznamenal zástupca náčelníka generálneho štábu Miroslav Hlaváč.

Študentov čaká informačný pohovor a lekárska prehliadka, ktorá by mala byť priamo na posádkach, aby študenti nemuseli ďaleko jazdiť.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie