fbpx

Arménsko je pripravené uznať Náhorný Karabach za súčasť Azerbajdžanu

Reklama
Pašinjan
WA 39 archív Moskva - Na archívnej snímke z 9. mája 2023 predseda arménskej vlády Nikol Pašinjan sleduje vojenskú prehliadku pri príležitosti 78. výroèia ukonèenia druhej svetovej vojny na Èervenom námestí v Moskve. Arménsko je pripravené za urèitých okolností uzna sporný región Náhorný Karabach za súèas susedného Azerbajdžanu. Náhorný Karabach patrí medzi 86.000 štvorcových kilometrov, ktoré Arménsko uznalo za azerbajdžanské územie, povedal Pašinjan v pondelok 22. mája 2023. O otázke práv a bezpeènosti arménskeho obyvate¾stva v Náhornom Karabachu sa však pod¾a neho musí stále rokova. FOTO TASR/AP Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan watches the Victory Day military parade marking the 78th anniversary of the end of World War II in Red square in Moscow, Russia, Tuesday, May 9, 2023. (Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP) *** Local Caption *** Deò víazstva vojenská prehliadka
Zdroj foto: TASR

Arménsko je pripravené za určitých okolností uznať sporný región Náhorný Karabach za súčasť susedného Azerbajdžanu.

Náhorný Karabach patrí medzi 86.000 štvorcových kilometrov, ktoré Arménsko uznalo za azerbajdžanské územie, povedal v pondelok predseda arménskej vlády Nikol Pašinjan. O otázke práv a bezpečnosti arménskeho obyvateľstva v Náhornom Karabachu sa však podľa neho musí stále rokovať.

Arménsko a Azerbajdžan vedú konflikt o Náhorný Karabach už desaťročia. V 90. rokoch 20. storočia sa tomuto regiónu s arménskou etnickou väčšinou podarilo odtrhnúť od Azerbajdžanu v krvavej občianskej vojne.

Po nových bojoch v roku 2020 Baku získalo kontrolu nad časťou územia na základe dohody o prímerí. Na jej dodržiavanie dohliadajú ruské mierové sily. Prímerie je však krehké a často ho narušujú potýčky medzi oboma krajinami.

Pašinjan v tejto súvislosti kritizoval vojenskú alianciu Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO), v ktorej dominuje Rusko. Naznačil, že CSTO neplní svoju ochrannú funkciu voči Arménsku. Namiesto pozorovateľov CSTO preto do oblasti konfliktu pozval pozorovateľskú misiu EÚ.

Pašinjan v pondelok tiež pohrozil vystúpením z CSTO, „ak tento blok nebude dodržiavať svoje zmluvné záväzky„, dopĺňa tlačová agentúra AP.

Pašinjan tieto vyjadrenia zverejnil pred rozhovormi s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, ktoré sa majú vo štvrtok začať v Moskve pod vedením ruského prezidenta Vladimira Putina.

Arménsko a Azerbajdžan sa snažia dohodnúť na mierovej dohode s pomocou EÚ a USA. Diplomatická angažovanosť Západu na Kaukaze však podráždila Rusko – tradičného sprostredkovateľa moci v regióne.

Začali sme diskutovať o bezpečnostných otázkach s našimi západnými partnermi, pretože vidíme, že bezpečnostný systém v tomto regióne nefunguje,“ povedal Pašinjan.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie