fbpx

Arménsko: Pašinjan súhlasí s rokovaním s prezidentom Azerbajdžanu v Moskve

Reklama

Zdroj foto: Twitter

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vo štvrtok povedal, že súhlasí s návrhom Ruska, aby sa na budúci týždeň v Moskve stretol s prezidentom Azerbajdžanu Ilhamom Alijevom. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Dostali sme návrh, aby sa 25. mája uskutočnilo trojstranné stretnutie na najvyššej úrovni, ktoré sprostredkuje prezident Ruskej federácie. Tento návrh sme prijal,“ povedal Pašinjan na zasadnutí vlády v Jerevane.

Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová v stredu oznámila, že v piatok sa v Moskve stretnú ministri zahraničných vecí Arménska a Azerbajdžanu. Budú rokovať o riešení desaťročia trvajúceho územného sporu o Náhorný Karabach.

Ten je formálne súčasťou Azerbajdžanu, ale žijú tam prevažne Arméni. Obe krajiny viedli o tento región dve vojny, ktoré si vyžiadali desaťtisíce obetí.

Napätie medzi Baku a Jerevanom krajinami opäť vzrástlo po tom, ako Azerbajdžan v apríli zriadil kontrolné stanovište v Lačinskom koridore, ktorý je jediným pozemným spojením Náhorného Karabachu s Arménskom. Arménsko to odsúdilo ako porušenie najnovšieho prímeria.

Pašinjan a Aliev sa v nedeľu v Bruseli stretli na rokovaniach, ktorým predsedal šéf Európskej rady Charles Michel. Ďalšie takéto stretnutie sa má uskutočniť 1. júna v Moldavsku, a mali by sa na ňom zúčastniť aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie