fbpx

Biden a McCarthy dosiahli predbežnú dohodu o zvýšení dlhového stropu

Reklama
KK3 Washington - Americký prezident Joe Biden poèúva predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho poèas rokovania o zvýšení dlhového stropu 22. mája 2023 vo Washingtone. Rokovania amerického prezidenta Joea Bidena a predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho boli produktívne, no dohodu sa im uzavrie nepodarilo. Oznámil to v pondelok po rokovaniach samotný McCarthy. FOTO TASR/AP President Joe Biden listens as he meets with House Speaker Kevin McCarthy of Calif., to discuss the debt limit in the Oval Office of the White House, Monday, May 22, 2023, in Washington. (AP Photo/Alex Brandon)

Zdroj foto: TASR

Po týždňoch rokovaní oznámili americký prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy, že dosiahli predbežnú dohodu o zvýšení dlhového stropu USA. McCarthyho však čaká teraz ďalšia výzva, presadiť dohodu v Snemovni, kde môže naraziť na odpor tvrdého krídla republikánov aj pokrokových demokratov. TASR o tom informuje na základe správ AP a Reuters.

Vyjednávači sa teraz snažia urýchlene dokončiť text zákona. McCarthy povedal, že Snemovňa bude o zákone hlasovať v stredu (31. 5.), aby mal Senát čas na jeho zváženie a schválenie ešte pred termínom 5. júna, keď už USA nebudú schopné splácať svoje dlhové záväzky. Ministerka financií Janet Yellenová varovala, že to by viedlo k vyhláseniu platobnej neschopnosti, čo by otriaslo finančnými trhmi a poslalo Spojené štáty do hlbokej recesie.

Dohoda zahŕňa niektoré škrty vo výdavkoch, ktoré požadovali republikáni, ale dostatočne nezníži budúce deficity, čo sa nepáči tvrdému krídlu strany. A na druhej strane, tzv. progresívni demokrati sa obávajú navrhovaných zmien pracovných požiadaviek v programoch, ako sú potravinové lístky.

Kompromis zahŕňa dvojročnú rozpočtovú dohodu, ktorá by udržala výdavky v roku 2024 stabilné, na tohoročnej úrovni a stanovuje limity na rok 2025, výmenou za zvýšenie dlhového stropu na dva roky, až po ďalšie voľby.

Republikáni ovládajú Snemovňu, majú v nej väčšinu 222 zákonodarcov, zatiaľ čo demokrati 213. V senáte je situácia opačná, majú v ňom prevahu demokrati s pomerom hlasov 51 proti 49 republikánom. Tieto rozpätia znamenajú, že umiernení zákonodarcovia z oboch strán budú musieť návrh zákona podporiť, pretože akýkoľvek kompromis takmer definitívne stratí podporu krajnej ľavice aj krajnej pravice v rámci oboch strán.

McCarthy v snahe získať post predsedu Snemovne súhlasil s tým, že umožní každému jednému členovi požiadať o hlasovanie o jeho zosadení. Niekoľko hodín pred oznámením dohody niektorí republikánski stúpenci tvrdej línie kritizovali McCarthyho za spoluprácu s Bielym domom a varovali pred zvýšením dlhového limitu, ktoré ochráni prezidenta Bidena pred problémami.

Dohoda presne to robí: pozastavuje dlhový strop do januára 2025, do nástupu nového prezidenta po voľbách v novembri 2024, výmenou za stropy na výdavky a škrty vo vládnych programoch.

Biden pritom v sobotu (27. 5.) úspešne potlačil niekoľko požiadaviek republikánov na zníženie nákladov, čo signalizuje, že McCarthy môže mať problém so získavaním hlasov v Snemovni.

Dohoda by vo fiškálnom roku 2024 udržala výdavky, ktoré nesúvisia s obranou, približne rovnaké a v nasledujúcom roku by ich zvýšila o 1 %.

Na základe dohody sa podľa zdrojov oboznámených s rokovaniami zvýšia výdavky na armádu a starostlivosť o veteránov, ale obmedzia sa výdavky na mnohé domáce programy, ktoré neboli zatiaľ presne špecifikované. Republikáni a demokrati tak budú v nasledujúcich mesiacoch bojovať o to, ktoré z nich to budú.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie