fbpx

Blízko stredovej línie v Taiwanskom prielive plávala čínska flotila

Reklama
KK18 Suezslý prieplav - Na snímke hongkongská nákladná loï Sin Chaj Tchung 23 (v¾avo) v egyptskom Suezskom prieplave 23. mája 2023. V egyptskom Suezskom prieplave vo štvrtok uviazla hongkonská nákladná loï a nakrátko tam zablokovala lodnú dopravu. Miestne úrady však neskôr potvrdili, že sa im podarilo plavidlo opä uvo¾ni. FOTO TASR/AP In this photo provided by The Suez Canal Authority in Egypt, the bulk carrier ship Xin Hai Tong 23, left, is towed after it ran aground at the southern mouth of the Suez Canal Thursday, May 25, 2023. The ship was being towed to another area by three tug boats after an "emergency malfunction," the authority said, that caused it to stop sailing, a rescue team of tugboats refloated it soon after. (Suez Canal Authority via AP)
Zdroj foto: TASR

Tri čínske plavidlá vrátane lietadlovej lode Šan-tung v sobotu preplávali cez Taiwanský prieliv blízko stredovej línie. Oznámilo to taiwanské ministerstvo obrany.

„Flotila troch lodí čínskej armády, ktorú viedla lietadlová loď Šan-tung, v sobotu okolo poludnia (miestneho času) preplávala cez Taiwanský prieliv západne od stredovej línie a mierila severne,“ uviedol rezort obrany vo vyhlásení.

Stredová línia je neoficiálna, ale kedysi do značnej miery dodržiavaná hranica, ktorá vedie stredom Taiwanského prielivu oddeľujúceho Taiwan a Čínu, pripomína AFP.

Taiwanská armáda flotilu „pozorne sledovala“ a nariadila svojim hliadkovacím lietadlám a lodiam, aby podnikli „potrebné opatrenia“, vyhlásilo ministerstvo. Dodalo tiež, že počas uplynulých 24 hodín prekročilo stredovú líniu aj osem čínskych stíhačiek.

Peking sa k vzniknutej situácii nijako nevyjadril.

Agentúra AFP upozorňuje, že lietadlová loď Šan-tung sa v apríli zúčastnila na čínskych vojenských cvičeniach v blízkosti Taiwanu.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia i napriek tomu, že má tento ostrov od roku 1949 nezávislú vládu. Komunistická vláda v Pekingu prisľúbila, že jedného dňa získa nad Taiwanom úplnú administratívnu moc, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčila ani použitie sily.

Čína tvrdí, že akýkoľvek krok Taiwanu smerom k vyhláseniu formálnej nezávislosti by vyvolal vojenskú reakciu

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie