fbpx

Na území SR sa v druhom polroku plánuje 31 vojenských cvičení

Reklama
Na snímke dynamické ukážky spôsobilostí cvièiacich jednotiek na medzinárodnárodnom vojenskom cvièení Slovenský štít 2019 v priestoroch Centra výcviku Leš 12. novembra 2019. FOTO TASR - Ján Krošlák   
Zdroj foto: TASR

Na území SR by sa v druhom polroku malo konať 31 vojenských cvičení. Slovenskí vojaci by sa mali zúčastniť na 53 cvičeniach v zahraničí. Vyplýva to z návrhu, ktorý Ministerstvo obrany (MO) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

„Jedným zo základných nástrojov na zvyšovanie pripravenosti Ozbrojených síl SR sú vojenské cvičenia, ktorých cieľom je plnenie záväzkov v rámci medzinárodnej spolupráce vrátane záväzkov vyplývajúcich SR z jej členstva v medzinárodných organizáciách, respektíve v rámci spolupráce v regionálnych zoskupeniach, a na základe bilaterálnej spolupráce,“ pripomína rezort. Ako podotkol, v nadväznosti na vývoj bezpečnostnej situácie v Európe sa navyše posilnenie pripravenosti ozbrojených síl javí ako nevyhnutné.

Na Slovensku sa plánujú napríklad medzinárodné cvičenie Toxic Valley, ako aj spoločné cvičenie ženijných jednotiek Engineer Spirit či cvičenie taktických jednotiek European Shield. Okrem vojakov členských krajín NATO či Európskej únie budú do viacerých výcvikových aktivít zapojení aj ukrajinskí vojaci. Slovenskí vojaci budú vyslaní napríklad na medzinárodné cvičenie Czech Lion v Česku, Blonde Avalanche v Maďarsku aj Wawelberg Bridges v Poľsku.

V súvislosti s bezpečnostnou situáciou v bezprostrednom susedstve SR sa zároveň navrhuje udelenie povolenia na prelety ozbrojených síl členských krajín NATO vzdušným priestorom SR na účely podpory operáciám na zabezpečenie kolektívnej obrany NATO, udržania mieru a stability v euroatlantickom priestore, humanitárnych misií, cvičení vo vzdušnom priestore SR, ako aj prepravy delegácií, materiálu, umožnenia leteckých opráv a tankovania za letu nad územím SR.

Prítomnosť zahraničných ozbrojených síl na území SR a vyslanie slovenských ozbrojených síl mimo územia SR podlieha súhlasu vlády.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie