fbpx

Vatikán odsudzuje eko-vandalizmus, vyzýva na ochranu kultúrneho dedičstva

Reklama
EBE 38 Vatikán - Na snímke skupina brazílskych veriacich v tradièných odevoch tancuje po skonèení generálnej audiencie pápeža Františka na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v stredu 24. apríla 2023. FOTO TASR/AP A group of Brazilian faithful perform in a traditional dance at the end of the Pope Francis's weekly general audience in St. Peter's Square at The Vatican, Wednesday, April 24, 2023. (AP Photo/Andrew Medichini)

Zdroj foto: TASR

Vatikán odsúdil tzv. „eko-vandalizmus“ namierený proti objektom kultúrneho dedičstva, informovala v piatok talianska agentúra Ansa.

Eko-vandalizmus sa stal aktuálnym problémom po tom, čo zoskupenia ako talianská Ultima Generazione (UG/Posledná generácia) začali vandalizovať umelecké diela a pamätníky, v snahe upozorniť na potrebu aktívneho riešenia klimatickej krízy.

„Je užitočné zopakovať, že je zodpovednosťou nás všetkých chrániť umelecké diela, ktoré boli súčasťou dedičstva ľudstva po celé stáročia a stali sa turistickými atrakciami,“ napísal Predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu Rino Fisichella. „Každú formu násilia, pôsobiacu proti ich zachovaniu treba dôrazne odsúdiť.“

UG a jej sesterské skupiny v iných štátoch tvrdia, že sa neradi uchyľujú ku kontroverzným formám protestu, ale po tom, čo celé desaťročia snáh primäť svetových lídrov zastaviť emisie skleníkových plynov prostredníctvom tradičných protestov zlyhali, nevidia žiadnu inú možnosť.

Demonštranti UG pomaľovávajú pomníky ľahko zmývateľnými farbami a pri umeleckých dielach si berú za terč ich ochranné prvky a nie diela samotné.

Pápež František v minulosti opakovane vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa začalo zaoberať klimatickou krízou a vo štvrtok vyzval na ukončenie „nezmyselnej vojny proti tvorbe“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie