fbpx

Bojujte s napätím a pocitmi úzkosti. Psychologička odporúča 10 aktivít na UPOKOJENIE mysle

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, Unsplash

Trpíte krátkodobou alebo dlhodobou úzkosťou? Psychologička prináša 10 spôsobov, ako sa rýchlo a jednoducho zbaviť týchto stavov v pohodlí domova a dopriať svojmu telu pokoj a vyrovnanosť.

Úzkostné poruchy sú stavy, pri ktorých máte úzkosť, ktorá nezmizne a môže sa časom zhoršiť. Príznaky môžu zasahovať do každodenných činností, ako je pracovný výkon, školská práca a vzťahy.

V prvom rade si zadefinujme úzkosť vo všeobecnosti. Je to pocit strachu, hrôzy a nepokoja. Môže to spôsobiť potenie, pocit nepokoja a napätia a zrýchlený tep. Ide o normálnu reakciu na stres. Napríklad môžete pociťovať úzkosť, keď sa stretnete s ťažkým problémom v práci, pred testom alebo pred dôležitým rozhodnutím.

Môže vám to pomôcť vyrovnať sa. Úzkosť vám môže dodať energiu alebo vám pomôže sústrediť sa. Ale pre ľudí s úzkostnými poruchami nie je strach dočasný a môže byť ohromujúci, píše portál medlineplus.gov.

Existuje niekoľko typov úzkostných porúch, vrátane:

  • Generalizovaná úzkostná porucha

Ľudia sa obávajú bežných problémov, ako je zdravie, peniaze, práca a rodina. Ich obavy sú však nadmerné a majú ich takmer každý deň po dobu najmenej 6 mesiacov.

  • Panická porucha

Ľudia s panickou poruchou majú záchvaty paniky. Sú to náhle, opakované obdobia intenzívneho strachu, keď nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Útoky prichádzajú rýchlo a môžu trvať niekoľko minút alebo viac.

  • Fóbie

Ľudia s fóbiou majú intenzívny strach z niečoho, čo predstavuje malé alebo žiadne skutočné nebezpečenstvo. Ich strach sa môže týkať pavúkov, lietania, chodenia na preplnené miesta alebo sociálnych situácií (známych ako sociálna úzkosť).

Tieto stavy môžu poriadne skomplikovať každodenný život, ale neblaho zasiahnuť aj do vzťahov. Klinická psychologička Kirren Schnack sa podelila s desiatimi jednoduchými spôsobmi, ako rýchlo eliminovať napätie a úzkosť. Schnack je autorkou knihy „10-krát pokojnejší: Porazte úzkosť a zmeňte váš život“, píše portál New York Post.

Medzi 10 aktivít, ktoré by ste mali robiť, pokiaľ pociťujete úzkosť v každodennom živote patria:

1. Chyťte sa pevne

„Omotajte si ruky okolo seba (akoby ste objímali samých seba, pozn. red.) a jemne, ale pevne stlačte na jednu minútu,“ navrhuje Schnack.

2. Spievajte alebo hmm-kajte

„Pár minút si spievajte, bzučte alebo hmm-kajte. Môžete to urobiť aj s nejakou hudbou.“

Štúdia z roku 2023 zistila, že bzučanie je najlepším prostriedkom na ničenie stresu, pretože vytvára vibrácie, ktoré stimulujú blúdivý nerv, ktorý je kľúčom k regulácii nálady. Nervová aktivácia spúšťa parasympatický nervový systém, ktorý posúva telo z režimu „bojuj alebo uteč“.

3. Počítajte dozadu

„Pomaly počítajte od 100 do 1 alebo dokonca 150,“ radí. Počítanie vám umožňuje sústrediť sa na svoj dych a nie na čokoľvek, čo spôsobuje vašu úzkosť, tvrdia vedci zo Stanfordskej univerzity.

4. Masírujte si oblasť čeľuste

Schnack hovorí, že masírovanie pod čeľusťou po dobu jednej minúty môže zmierniť svalové napätie spojené s úzkosťou.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie