fbpx

Boris Kollár v Azerbajdžane rokoval o odmínovaní v Náhornom Karabachu aj o plyne

Reklama
Zdroj foto: facebook/HnutieSmeRodina

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) sa v stredu v Baku stretol s prezidentom Azerbajdžanu Ilhamom Alijevom. V mene Slovenska vyjadril plnú podporu územnej celistvosti Azerbajdžanu a rokoval tiež o spolupráci v oblasti odmínovania aj energetiky.

Kollár pripomenul, že slovenské firmy majú záujem zúčastniť sa na projektoch obnovy na územiach, ktoré web Azernews nazval „oslobodenými od okupácie“. Ide o územia Náhorného Karabachu, o ktoré sa sporia už celé desaťročia Arménsko a Azerbajdžan. Územie je formálne súčasťou Azerbajdžanu, no žijú tam prevažne Arméni. Tieto krajiny viedli o tento región dve vojny, ktoré si vyžiadali desaťtisíce obetí. Posledná vojna sa odohrala na jeseň 2020, trvala 44 dní a skončila sa úspechom Azerbajdžanu.

Šéf slovenského parlamentu taktiež poukázal, že odmínovacie zariadenia zo Slovenska sa používajú na humanitárne účely v tejto oblasti. S Alijevom diskutovali aj o možnostiach spolupráce v energetike, predovšetkým dodávkach plynu z Azerbajdžanu na Slovensko v rámci iniciatívy Solidarity Ring, ktorú podporuje aj Európska komisia a zúčastňujú sa na nej okrem Slovenska a Azerbajdžanu aj prevádzkovatelia prepravných sietí z Bulharska, Rumunska a Maďarska. Memorandum o porozumení podpísali zúčastnené strany v apríli v Sofii.

Alijev podľa Azernews vyzdvihol „obrovský potenciál“ na rozšírenie bilaterálnej spolupráce v obchode, vzájomných investíciách či doprave. Ako pripomenul Kollár, išlo o jeho druhú návštevu Azerbajdžanu vo funkcii predsedu NR SR. Vlani okrem iného navštívil Šušu, druhé najväčšie mesto v Náhornom Karabachu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie