Smogová situácia je v Bratislave vážna už od piatku (30.8.) a SHMÚ vo svojich upozorneniach pokračuje aj počas nedele (1.9.). Vysoké koncentrácie ozónu aj častíc PM10 namerali na viacerých staniciach, píše iMeteo.sk.
V Bratislave bola podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) prekročený informačný prah pre ozón (180 µg.m-3- priemerná jednohodinová koncentrácia prízemného ozónu) už v piatok 30. 8. V predchádzajúcich dňoch boli na niektorých staniciach prekročené priemerné denné hodnoty PM10 nad 50 µg/m3. Táto hodnota nesmie byť prekročená na jednotlivej stanici viac ako 35 krát v kalendárnom roku. Meteorológovia preto varujú pred prízemným ozónom, ktorý môže byť nebezpečný pre určité skupiny obyvateľstva.
Ozón je plyn rozpustný vo vode so silnými oxidačnými vlastnosťami, ktorý môže mať akútne i chronické účinky na zdravie. Ohrozené sú najmä rizikové skupiny ako starší ľudia, ľudia s ochoreniami dýchacieho ústrojenstva, srdcovocievnymi chorobami, ale aj alergici, astmatici a tehotné ženy. Tieto skupiny môžu pozorovať dráždenie očí a nosa, bolesti hlavy či tlak na hrudníku už od spomínanej hraničnej koncentrácie 180 µg.m-3.
Túto hodnotu prekročili v Bratislave tri stanice a to Mamateyova, Vlčie hrdlo a Jeséniova.
Ako sa chrániť pred ozónom?
Pre obmedzenie zbytočnej expozície ozónu v čase so zvýšenými koncentráciami prízemného ozónu v ovzduší považuje SHMÚ za vhodné zabezpečiť tieto opatrenia:
- obmedziť dobu pobytu vonku,
- skrátiť vetranie obytných miestností,
- obmedziť fyzickú námahu vonku (fyzická práca, športové aktivity),
- nevykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia napr. (natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie, voľné spaľovanie).
Obmedzenia je potrebné dodržiavať a aktivity časovo obmedzovať tým viac, čím vyššie sú koncentrácie ozónu v ovzduší a zároveň čím rizikovejší z hľadiska zdravia sú exponovaní jedinci.