fbpx

Brazíliu sužuje neznesiteľné teplo. V Riu bola pocitová teplota 62,3 stupňa

Reklama
Brazílske mestá už niekoľko dní sužujú neznesiteľné horúčavy. V Riu de Janeiro bola nameraná teplota viac ako 40 stupňov Celzia - ale takzvaná pocitová teplota bola o 20 stupňov vyššia. Úrady vydali varovanie pred dlhodobým pobytom na slnku a vyzvali ľudí, aby pili veľa vody. Zdroj: X/

V Brazílii je už niekoľko dní neznesiteľne horúco, v nedeľu bolo v Riu de Janeiro nameraných 42 stupňov Celzia. Šesťmiliónové mesto malo cez víkend pocitovú teplotu 62,3 stupňa Celzia, čo je najvyššia hodnota za desať rokov merania tohto indexu.

Situácia v Brazílii je najhoršia v chudobných štvrtiach, kde nie je žiadna zeleň. Dokonca ani na juhu mesta v okolí botanickej záhrady sa napriek vegetácii necítili oveľa chladnejšie, informuje agentúra AFP.

Úrady vydali varovanie pred dlhodobým pobytom na slnku a vyzvali ľudí, aby pili veľa vody. Obyvatelia mesta zaplavili pláže Ipanema a Copacabana, ktoré boli cez víkend prakticky zakryté slnečníkmi. Ľudia sa tiež ochladzovali v bazénoch alebo v parku Tijuca na západnom okraji mesta.

„Snažíme sa chrániť, chodiť na otvorené miesta alebo k moru. Ale musíme niečo robiť. Veľmi sa obávam, že sa to bude zhoršovať, pretože populácia rýchlo rastie a lesy sa vyrubujú na výstavbu obydlí,“ povedala návštevníčka parku Raquel Correia.

Prílivové teploty sužujú aj najväčšie brazílske mesto Sao Paulo, ktoré na rozdiel od Ria neleží priamo na pobreží Atlantického oceánu. Sobotňajšie popoludnie bolo s teplotou 34,7 stupňa najteplejším dňom v roku. Zároveň ide o najvyššiu marcovú teplotu nameranú Brazílskym meteorologickým inštitútom od začiatku pozorovaní v roku 1943. Brazília sa nachádza na južnej pologuli a leto sa tam končí v marci.

Obyvatelia Sao Paula hľadali úľavu v mestských parkoch, ale mnohí sa snažili dostať k moru autom, čo spôsobilo nekonečné zápchy na cestách. Autá nakoniec vytvorili 20 kilometrov dlhú kolónu, prakticky celý úsek z mesta na pobrežie.

Na juhu krajiny naopak husto prší a úrady varujú, že dážď tento týždeň môže priniesť záplavy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie