V prípade podmienečného prepustenia Mikuláša Černáka, ktorý si odpykáva doživotný trest, sa vedú vášnivé diskusie založené na protichodných odborných stanoviskách. Do prebiehajúceho súdneho konania sa zapojil aj uznávaný psychiater a súdny znalec Peter Šomšák, ktorý sa prihlásil ako konzultant na strane prokuratúry. Ten od samého začiatku vyjadruje zásadný nesúhlas s tým, aby bol jeden z najznámejších slovenských mafiánov vôbec zvažovaný na prepustenie.
Šomšák, ktorý má skúsenosti nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku, kde sa podieľal na zatýkaní nebezpečných páchateľov, zdôrazňuje, že jeho účasť v konaní nie je motivovaná osobnými postojmi, ale snahou o zachovanie odbornosti a spravodlivosti v celom procese. Uvádza portál Plus 7 DNÍ.
Jadrom celého rozhodovania je takzvaná kriminálna prognóza, teda odborné posúdenie toho, či sa odsúdený napravil a nepredstavuje už nebezpečenstvo pre spoločnosť.
V prípade Mikuláša Černáka bolo vypracovaných niekoľko znaleckých posudkov, no ich závery sa zásadne rozchádzajú. Kým viacerí znalci sa prikláňajú k pozitívnemu hodnoteniu jeho resocializácie, Peter Šomšák patrí k tým, ktorí naopak varujú pred rizikami.
Podľa jeho názoru Černákova kriminálna prognóza vykazuje jasné znaky ohrozenia spoločnosti. Zároveň sa kriticky stavia aj k práci niektorých kolegov, ktorí podľa neho podľahli neodôvodnenej dôvere voči odsúdenému.
„V znalectve je základnou metodickou chybou, keď znalec probandovi verí.“ Tvrdí, že niektorí znalci nekriticky akceptovali Černákove výpovede alebo sa príliš spoliehali na sebahodnotiace testy, kde „Černák hodnotil Černáka“.
Ako upozorňuje, jednou z metodických chýb v znaleckej praxi je nekritické prijímanie tvrdení posudzovanej osoby bez hlbšej analýzy či objektívnych overení. Zvlášť spochybňuje spoliehanie sa na testy, v ktorých Černák hodnotil sám seba, čo považuje za neprofesionálne a nepostačujúce.
Aj napriek tomu, že Šomšák Černáka nikdy osobne nevyšetril, dospel k záveru, že u neho existuje s vysokou pravdepodobnosťou nebezpečná kombinácia duševných porúch – konkrétne narcistickej a disociálnej poruchy osobnosti. Pripisuje mu aj štvrtý stupeň psychopatie, čo je podľa neho veľmi závažný psychický stav.
Svoje závery stavia nielen na súdnych prejavoch odsúdeného, ale aj na jeho mediálnych výstupoch, posudkoch iných znalcov a dokonca aj na informáciách obsiahnutých v knihe jeho snúbenice.
Šomšák zároveň upozorňuje, že ľudia s podobnými poruchami nie sú schopní vytvárať skutočné emocionálne väzby. Podľa neho nedokážu pociťovať empatiu ani voči svojim blízkym, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že by mohli opäť ublížiť iným – bez výčitiek či výhrad.
Za mimoriadne riskantné považuje aj samotnú predstavu, že by bol Černák prepustený priamo z najstráženejšieho režimu na úplnú slobodu, bez akéhokoľvek prechodného štádia. Zdôrazňuje, že v súčasnosti prebiehajú až tri konania, ktoré sa týkajú plánovania vrážd priamo z výkonu trestu, pričom v jednom prípade došlo aj k ich vykonaniu. Táto skutočnosť podľa neho úplne vylučuje možnosť prepustenia.
„Aktuálne prebiehajú v súvislosti s jeho osobou tri konania týkajúce sa objednávok vrážd z výkonu trestu, pričom jedna vražda mala byť dokonca aj dokonaná,“ upozorňuje na to znalec.
Obáva sa aj spoločenskej reakcie, ktorú by takýto krok mohol vyvolať. Predpokladá, že verejnosť by sa rozdelila na znechutených odporcov, obdivovateľov a, čo považuje za najviac znepokojujúce, mladých ľudí, ktorí by v Černákovi mohli vidieť akéhosi hrdinu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)