fbpx

VIDEO: V Česku sa pretrhla protipovodňová hrádza, padajú prvé domy. Železničná doprava je prerušená (aktualizované)

V Šumperku došlo na niekoľkých miestach k pretrhnutiu protipovodňových hrádzí. Na záberoch vidieť, ako muža unáša prúd vody. Foto: X/Hasiči Olomouc, YouTube/iMeteo.sk

Povodňových stupňov na tokoch v Česku stále pribúda. Okolo 06:00 hod. v nedeľu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal 256 takýchto lokalít. TASR informuje na základe údajov z Českej televízie (ČT) a portálu Novinky.cz.

Na takmer tretine týchto miest platí najvyšší – tretí – stupeň alebo dokonca stav extrémnej povodne. Najvážnejšia situácia je v Jeseníkoch a v Moravskosliezskom kraji, kde aj naďalej prší a hladiny riek naďalej stúpajú.

  • AKTUALIZOVANÉ: 19:00 – Železničná doprava do Ostravy nebude možná celý týždeň

Dostať sa do Ostravy vlakom bude počas celého nasledujúceho týždňa pravdepodobne nemožné, uviedol český minister dopravy Martin Kupka. Doprava na železnici je najviac obmedzená na Ostravsku a Opavsku, v oblasti Jeseníka a Šumperka, uvádza ČTK. Na južnej Morave môže byť premávka obmedzená v ďalších dňoch v súvislosti s presunom záplavovej vlny.

Vlaky z Prahy do Ostravy aktuálne ukončujú jazdu v Hraniciach na Morave. Kupka ďalej uviedol, že v hre je aj obmedzenie dopravy medzi Zábrehom na Morave a Olomoucom kvôli rozvodnenej Morave. Naopak v prevádzke ostávajú železničné spojenia v úsekoch Vsetín – Horní Lideč a tiež aj doprava z Brna do Bratislavy, píše Denník N.

Podľa generálneho riaditeľa správy železníc Jiřího Svobodu museli v niektorých úsekoch vypínať prúd, naposledy v napájacej stanici v Bohumíne.

  • AKTUALIZOVANÉ: 17:30 – V Nemecku sa pripravujú na príchod veľkej vody z Česka

Vo východnej časti Nemecka sa pripravujú na príchod veľkej vody z Česka po výdatných dažďoch. Úrady v spolkovej krajine Sasko uviedli, že hladina rieky Labe pri obci Schöna v blízkosti hraníc s Českom dosiahne najvyššiu hladinu pravdepodobne v utorok popoludní s úrovňou 7,5 metra, uvádza Denník N. Rieka Labe v tejto obci už medzičasom stúpla na 5,59 metra. Priemerná výška hladiny pritom býva na úrovni 1,58 metra. V nedeľu večer sa očakáva dosiahnutie 6-metrovej úrovne hladiny vody.

Ak by došlo k zvýšeniu hladín riek na najvyšší stupeň, priehrady by sa podľa krajinského povodňového strediska vyliali z brehov, čo by spôsobilo zaplavenie obývaných oblastí a ohrozenie života a majetku obyvateľov.

Ohrozené sú aj Drážďany, ktoré pred pár dňami zažili pád mosta ponad rieku Labe. Historické centrum mesta bude od rastúcej hladiny vody chránené mobilnými bariérami, ktoré by mali postaviť v priebehu pondelka.

  • AKTUALIZOVANÉ: 15:36 – Do Jeseníka sa nedá dostať, na Šumpersku voda z pretrhnutých protipovodňových hrádzí zaplavuje ulice

V Jeseníku a okolitých obciach zasiahnutých povodňami začali v nedeľu popoludní padať prvé domy, potvrdila starostka Zdeňka Blišťanová. Zasahuje tam armáda, ktorá spolu s hasičmi evakuuje obyvateľov. Okolo rozvodnenej Belej sa podľa hajtmana Jozefa Suchánka očakávajú najväčšie škody v kraji, píše portál ČT24.

Podľa dostupných informácií priamo zo zrútených domov nie je nikto nezvestný. Zatiaľ sa ale nedarí nájsť dvoch obyvateľov z Kobylej nad Vidnavkou neďaleko Jeseníka. „Nemáme tam žiadne straty na životoch, máme nezvestné, ale asi to s nimi nedopadne dobre,“ podotkol. Informáciu priniesol portál iDnes.cz.

Pozdĺž Belej je situácia horšia ako za povodní 1997, povedal hajtman. Jeseník zamestnávajú aj problémy s únikom plynu. „Riešime teraz aj plyn, pretože uniká na niekoľkých miestach, teraz práve som odbehla z rokovania. Volali mi tiež ľudia, že im spadol dom,“ informovala starostka Jeseníka.

Oblasť Jesenicka je momentálne úplne nedostupná kvôli podmytým cestám. Malú Úpu v Krkonošiach zase odrezali od českého vnútrozemia zosuvy pôdy, odrezaná je rovnako ako v sobotu aj pohraničná Višňová na Liberecku. Ostravsko bude mať na železnici škody za stovky miliónov korún, odhadli dráhové hasiči.

„Naša činnosť je sústredená najmä na pomoc s evakuáciou obciam na Jesenicku a Šumpersku,“ uviedla skôr polícia. V noci na nedeľu rozvodnená rieka Bělá strhla hlavnú cestu I/44 od Jeseníka do Českej Vsi a ďalej cez Piesočnú na Mikulovice. Podľa starostu Českej Vsi Petra Mudru je severný cíp kraja neprístupný zo všetkých strán.

„Aktuálne sa nemožno dostať do mesta Jeseník. Komunikácie sú pod vodou a uzavreté. Na Šumpersku došlo na niekoľkých miestach k pretrhnutiu protipovodňových hrádzí,“ informovala pred poludním hovorkyňa polície Ivana Skoupilová.

Jeseník vyzval obyvateľov, aby sa presunuli do vyšších poschodí alebo na strechy a vyčkali na záchranárov. „Zasahuje Armáda ČR. Skontrolujte aj svojich susedov,“ apelovalo mesto dopoludnia na špeciálnych stránkach.

„Sme odrezaní od sveta, celé mesto pláva, ale nie pokojnou vodou – ale divokou riekou. Väčšina ľudí zostala v zatopených domoch. Bolo to počas desiatich minút, voda sa zdvihla snáď o meter, nikto to nepredpokladal. Hladina Moravy ráno dokonca klesla, začali sme evakuovať sídlisko Holba kvôli pretrhnutej hrádzi – a odtiaľ sme takmer už neušli. Medzitým sa pretrhla chrbticová hrádza pozdĺž Hanušovíc a zaplavilo nás to,“ popísal starosta tejto obce Marek Kostka. Ľudia by mali zostať vo vyšších poschodiach a počkať na ďalšie pokyny, doplnil. Chystá sa aj evakuácia Litovle na Olomoucku.

V Bohumíne je najhoršia situácia v časti Starý Bohumín. Odra sa tam preliala cez hrádze. Rieka má kulminovať až v noci. V pondelok budú zatvorené školy, informuje iDnes.cz.

Labe sa začína vylievať z koryta v Litoměřiciach. Voda je v areáli letného kúpaliska, očakáva sa zaplavenie Streleckého a Piesočného ostrova.

Povodňová vlna zasiahla mesto Luže. Hladina rieky Novohradky sa v desiatich minútach zvýšila o viac ako pol metra, evakuujú sa dve stovky ľudí.

„Hoci sme pred tromi hodinami konštatovali postupné upokojenie aj na Novohradcovi, vývoj začal byť veľmi dynamický. Dochádza k evakuácii rozhodnutím starostov. Novohradka v posledných hodinách má veľké nárasty. V Luži bude evakuovaných 80 objektov a približne 200 občanov, evakuácia prebieha novo aj v Hrochovom Týnci, miestnej časti Bližňovice. Práve vyrážam na miesto po dohode so starostom,“ povedal hajtman Pardubického kraja Martin Netolický.

  • AKTUALIZOVANÉ: 13:42 – Ostravou prejde viac ako 100-ročná voda, hasiči evakuovali desiatky ľudí

Ostrava: „Situácia je v Ostrave pod kontrolou, voda by mala kulminovať dnes popoludní. V tejto chvíli je dôležité, že sa už zmiernili zrážky. Aktuálne je úplne kľúčové, a prosíme o to, aby sa ľudia riadili pokynmi a výzvami záchranných zložiek. A to aj v prípade evakuácie,“ povedal primátor Ostravy Jan Dohnal. Informácie priniesol portál iDnes.cz.

Hladiny riek Opava a Odra budú v Ostrave kulminovať popoludní. Mestom prejde viac ako 100-ročná voda. Obyvatelia Novej Vsi môžu byť evakuovaní.

Doteraz bolo od začiatku povodní evakuovaných viac ako 10 500 ľudí, povedal v Českej televízii riaditeľ hasičov Vlček. Niekoľko stoviek ľudí bolo zachránených.

Stredočeský kraj: Situáciu prietoku vody v Labe pozorne sledujú v Dolných Beřkoviciach, obci ležiacej na ľavom brehu rieky Labe asi päť kilometrov severozápadne od Mělníka. Odhadovaný maximálny prietok by sa tu mal pri kulminácii blížiť 2000 kubíkom za sekundu, hladina by teda nemala presiahnuť povodeň z roku 2006, kedy bol prietok 2 470 kubíkov. A až to je hranica, kedy by mohlo dôjsť k ohrozeniu niektorých nehnuteľností. Vedenie obce je v spojení s miestnymi hasičmi, ktorí sú v pohotovosti.

Kutná Hora zvyšuje odpúšťanie vodnej nádrže Vrchlice. Povodňová komisia ORP Kutná Hora práve oznámila občanom, že im cez stúpajúcu hladinu nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo.

Liberecko: Vedenie Hejníc na Liberecku vyzvalo obyvateľov v blízkosti vodných tokov, aby si pripravili evakuačnú batožinu. Ohrozené by mohlo byť vodou až 30 domov.

Zlínsky kraj: Hasiči a policajti evakuovali kvôli veľkej vode 60 ľudí v Zdounkách na Kroměřížsku. Domy v obci zaplavuje voda z rozvodneného potoka a polí.

Obec Sazovice na Zlínsku je pod vodou. Opakuje sa tak situácia z júla tohto roku. „Voda opadáva, inak je to apokalypsa, niektorých obyvateľov sme ani nestihli evakuovať, meter a pol vody v dome, dvojposchodové domy boli zaplavené pri kúpalisku ako tento rok v júli, ale je to štyrikrát horšie. Taká voda tu ešte nebola, ani v roku 1997. Je to hrôza. Postihnutých je zhruba 40 percent obce,“ popísala starostka obce Michaela Vajdíková.

Zlínsky kraj: V spolupráci s hasičmi evakuujú v obci Zdounky na Kroměřížsku šesťdesiatok obyvateľov z ich domovov. Domy tu zaplavuje voda z rozvodneného potoka a polí, kde sa pretrhla protipovodňová zábrana. Foto: X/Policie ČR

Južná Morava: Filozofická fakulta Masarykovej univerzity v Brne zrušila prvý týždeň výučby jesenného semestra. Namiesto 16. septembra tak študenti zasadnú do posluchární až 23. septembra. Fakulta to oznámila na svojom webe.

Rieka Dyje zaplavila v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku doteraz asi tretinu obce. Postihnuté sú najmä rekreačné objekty, povedala starostka Petra Išová. Inokedy asi polmetrový tok je od rána v súvislosti s výdatnými dažďami aj v Rakúsku na extrémnom povodňovom stupni.

Hladina je teraz na zhruba 450 centimetroch, kulminovať má popoludní na 465. Nie je tak vylúčený rozliv vody aj ďalej do obce.

Pardubice: Situácia v Pardubickom kraji sa bude upokojovať, pretože prestáva pršať. „Nenaplnil sa preliv cez protipovodňové opatrenia na Novohradcov v oblasti Dvakačovíc Úhřetic a Úhřetické Lhoty. Ešte večer hrozilo, že sa cez ne voda dostane a ohrozí obydlia,“ povedal hajtman Pardubického kraja Martin Netolický s tým, že v celom kraji je evakuovaných 20 ľudí.

Pršať bude v Česku aj v pondelok, zrážkové úhrny ale budú nižšie ako cez víkend, uviedol Český hydrometeorologický ústav. Najvyššie vzostupy hladín tokov predpokladá dnes a v noci na pondelok na tokoch, ktoré odvodňujú Jeseníky, Krnovsko, Opavsko, Ostravsko a Beskydy.

  • AKTUALIZOVANÉ: 11:05 – Vlna prišla počas desiatich minút

Hanušovice na Šumpersku zatopila povodňová vlna, väčšina ľudí zostala v domoch. Vlna prišla počas 10 minút, Morava sa zdvihla o meter, informuje ČT24.

Ústredná povodňová komisia vyzvala orgány na adekvátne opatrenia aj evakuáciu na toku rieky Desná a na Morave nad mestom Olomouc, predovšetkým v Šumperku a Litovli.

  • AKTUALIZOVANÉ: 10:22 – Škody na železnici za stovky miliónov

Ostravsko bude mať na železnici škody za stovky miliónov korún, uviedli železniční hasiči. V Moravskosliezskom kraji sa teraz nejazdí prakticky nikde, dodali.

  • AKTUALIZOVANÉ: 9:24 – Podmyté vozovky na Jesenicku

Oblasť Jesenicka je podľa polície momentálne úplne nedostupná kvôli nepriechodným cestám. Vozovky sú na mnohých miestach podmyté.

  • AKTUALIZOVANÉ: 9:03 – Muža strhol prúd Vltavy

Pražskí hasiči vytiahli z Vltavy muža v zlom zdravotnom stave. Hliadka si ho všimla pri Palackého moste, kvôli silnému prúdu ho vytiahli až pri Lužickom semináriu, informovala ČT24.

 

Mestská rada v Českom Těšíne, v okrese Karviná, nariadila evakuáciu centra mesta a ulice Na Olšinách. Obyvatelia sú vyzvaní, aby sa presunuli do základnej školy na ulici Slezská. Hladina rieky Olša v meste dosiahla 552 centimetrov a platí tu stav extrémneho povodňového ohrozenia.

Okolo pol štvrtej ráno pretekla vodná nádrž Husinec v južných Čechách. Tento pretlak bol očakávaný a obyvatelia obcí pod priehradou boli informovaní.

 

Podľa hajtmana Juhočeského kraja Martina Kubu však bezprostredné vážne nebezpečenstvo zatiaľ nehrozí.

Rieka Opava sa zatiaľ nepresýpala do najväčšieho sídliska Kateřinky. Situácia sa môže zmeniť, keďže koryto rieky je úplne zaplnené. V niektorých menších oblastiach sa už voda rozliala.

 

Hladina Opavy v noci na nedeľu dosiahla takmer päť metrov, pričom bežná výška je okolo jedného metra.

V Ostrave je uzavretá diaľnica D1, kde voda zaplavila pruh v smere na Prahu. V dôsledku technických problémov je na D1 uzavretý v oboch smeroch tunel Klimkovice.

Kvôli zaplaveniu vodou cestári uzavreli diaľnicu D55 v smere z Napajedel do Hulína. Povodne a popadané stromy spôsobujú problémy aj v iných oblastiach Zlínského kraja.

 

Rozbúrená rieka Bělá v noci odrezala severný cíp Olomouckého kraja. Podľa starostu Českej Vsi Petra Mudru sa hladina opäť dramaticky zvýšila. V obci nefunguje elektrina ani dodávky pitnej vody.

Zo zhruba 800 ľudí, ktorých sa nebezpečenstvo bezprostredne týka, ignorovalo výzvy približne 30 percent. „Momentálne monitorujeme situáciu, evakuujeme a zachraňujeme ľudí, a čakáme na ráno,“ uviedol starosta.

Bez elektriny bolo dvesto tisíc domácností. Najhoršia je situácia v Moravsko-slezkom kraji.

 

Povodeň tiež prerušila prevádzku na železničnom koridore medzi Olomoucom a Ostravou. Z dôvodu očakávaného zaplavenia trate a zhoršených poveternostných podmienok zastavila Správa železníc prevádzku medzi Studénkou a Jistebníkem v okrese Nový Jičín.

Vlaky z Prahy končia v Olomouci a vlaky z Poľska v Bohumíne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie