fbpx

Cesta k zakopaniu vojnovej sekery? Český minister zahraničia mieri po atentáte na Fica na Slovensko

Reklama
Ján Lipavský s Jurajom Blanárom (vľavo) a Petr Fiala s Eduardom Hegerom (vpravo). Zdroj: FB/Juraj Blanár, TASR/Radovan Stoklasa

Český minister zahraničia Ján Lipavský (Piráti) vyráža na Slovensko prvýkrát od momentu, keď sa s tamojšou vládou premiéra Roberta Fica rozkmotril kabinet Petra Fialu (ODS). Šéf tuzemskej diplomacie sa stretne s radom vládnych predstaviteľov aj s opozičným lídrom Michalom Šimečkom a ďalšími osobnosťami, ktoré vláda Roberta Fica nepovažuje za spriaznené.

Lipavského čaká na Slovensku stretnutie s niekoľkými politickými predstaviteľmi tejto krajiny. S Ficom hovoriť nebude, pretože ten sa stále zotavuje po atentáte, ku ktorému došlo pred mesiacom. Slovenský premiér už opustil nemocnicu v Banskej Bystrici a dokonca prehovoril k národu v televíznom prejave, na ktorom je vidieť, že je pomerne schudnutý. Strelcovi jeho čin údajne odpustil, sám ale opäť slovne zaútočil na opozičných politikov.

Slovenskú vládu medzitým de facto vedie Ficov podpredseda a minister obrany Robert Kaliňák. Ten na Lipavského zozname návštev nechýba, stretnúť by sa s ním mal v utorok popoludní. Lipavský sa zíde aj s novým prezidentom Petrom Pellegrinim, ktorý sa ujal vlády v sobotu po Zuzane Čaputovej.

Rovnako tak sa uvidí so zastupujúcim predsedom Národnej rady Petrom Žigom, ktorý vo funkcii nahradil Pellegriniho po tom, čo zhruba pred dvoma mesiacmi vyhral prezidentské voľby.

Samozrejmosťou je jednanie so slovenským náprotivkom, šéfom diplomacie Jurajom Blanárom. Český minister zahraničia na Slovensko vyráža ako prvý vládny predstaviteľ od situácie, keď kabinet premiéra Fialu oznámil prerušenie pravidelných medzivládnych rokovaní s Ficom a spol. Dôvodom boli odlišné pohľady na zahraničnú politiku, najmä v otázke vojny na Ukrajine.

Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády ČR Petr Fiala. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Sám Lipavský skôr na otázku CNN Prima NEWS kritizoval Blanára za to, že sa pred časom v tureckej Ankare stretol s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie