fbpx

Cestujúci pre technický problém čakajú hodiny na letiskách

EBE 23 Hamburg - Zamestnanci letísk v Berlíne a Hamburgu vstúpili v pondelok do štrajku za zvýšenie platov. V dôsledku ich protestov boli v oboch mestách zrušené desiatky letov. Na snímke cestujúci stoja v rade pri odbavovacej prepážke v termináli hamburského letiska s kuframi v pondelok 24. apríla 2023. FOTO TASR/DPA 24.04.2023, Hamburg: Reisende stehen im Terminal des Flughafen Hamburg mit ihren Rollkoffern in einer Warteschlange an einem Check in-Schalter. Ein kurzfristiger Warnstreik des Abfertigungsdienstleisters AHS durch die Dienstleistungsgewerkschaft ver.di am Flughafen Hamburg führt zu Annullierungen bei den Abflügen. Foto: Gregor Fischer/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Zdroj foto: TASR

Cestujúci prichádzajúci letecky do Británie čelia v sobotu niekoľkohodinovému čakaniu spôsobenému technickým problémom. Ten má za následok uzavretie elektronických príletových brán na letiskách naprieč krajinou. Z dôvodu tejto chyby musí personál pasy pasažierov kontrolovať manuálne.

Ako píše agentúra AP, k systémovej chybe došlo v čase, keď sa očakáva rušná premávka vzhľadom na predĺžený víkend a začiatok týždňových prázdnin na väčšine škôl v Británii.Ministerstvo vnútra v Londýne uviedlo, že pracuje na čo najrýchlejšom odstránení systémovej chyby a zmiernení následkov pre cestujúcich, avšak nespresnilo, čo ju spôsobilo. Prevádzkovatelia letísk sa ospravedlnili za zdržanie a vyzvali ľudí, aby boli trpezliví.
Meškania zasiahli obe hlavné londýnske letiská Heathrow a Gatwick, ako napríklad aj Manchester na severe Anglicka. Najrušnejšie európske letisko Heathrow uviedlo, že na riešení problému „úzko spolupracuje s pohraničnou strážou“, ktorá brány prevádzkuje. Nasadilo preto tiež dodatočný personál.

Elektronické príletové brány sú automatické bariéry, ktorých cieľom je urýchliť proces kontroly cestovných dokladov. Systém verifikuje identitu pasažiera prostredníctvom technológie rozpoznania tváre a porovná ju s údajmi uloženými v čipe v pase. V Británii funguje vyše 270 elektronických brán na 15 letiskách a železniciach.

Tieto brány môžu využívať osoby nad 12 rokov, ktoré majú pasy Británie, akejkoľvek členskej krajiny EÚ, Austrálie, Kanady, Islandu, Japonska, Lichtenštajnska, Nového Zélandu, Nórska, Singapuru, Južnej Kórey, Švajčiarska či USA. Podľa údajov rezortu vnútra môže tieto brány využiť zhruba 86 percent ľudí, ktorí každoročne pricestujú do Británie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie