fbpx

Chorváti letnú sezónu poriadne pritvrdia. Dovolenkárov čaká ďalšia nástraha. Táto novinka ich veľmi nepoteší

Reklama
Dopravné kamery. Zdroj: Reprofoto/Dnevnik

S príchodom pekného počasia ľudia viac cestujú, ale aj rýchlejšie jazdia. Práve preto polícia v celej krajine inštaluje moderné rýchlostné radary, informuje web Dnevnik. Radar zaznamená, či telefonujete a či máte zapnutý bezpečnostný pás.

Počas uplynulých dní zaplavili sociálne siete fotografie inštalácie nových policajných kamier v Záhrebe a ďalších častiach Chorvátska.

Hovoríme o inštalácii 37 sofistikovaných kamier, ktoré budú podľa plánu inštalované v 111 nových miestach po celej krajine. Zatiaľ boli zaznamenané kamery Gatso série T , ktoré sa na chorvátskych cestách používajú od roku 2019.

Ide o kamery, ktoré majú schopnosť monitorovať viacero jazdných pruhov a okrem sledovania rýchlosti pokrývajú aj monitorovanie kabíny cestujúcich. Môžu tak zaznamenať, či vodič používa mobilné zariadenie nezákonným spôsobom alebo možno nepoužíva bezpečnostný pás.

„Miesta boli vybrané tak, aby boli na tých cestách, kde je podľa našich štatistík najviac dopravných nehôd,“ vysvetlil Krešimir Mišić, vedúci dopravnej polície. Rýchlosť, nezapnutý bezpečnostný pás, alkohol a používanie telefónu sú hlavnými príčinami vážnych dopravných nehôd. Kamery by tomu mali zabrániť.

Občania dúfajú, že nainštalované kamery budú mať vplyv na zníženie rýchlosti.

„Ľudia jazdia ako idioti,“ uvádza domáca Nikolina. Kamery a radary mnohých vodičov vyzvú, aby uvoľnili plynový pedál. „Kdekoľvek je kamera, psychologicky spomalíte vozidlo, jednoducho idete pomalšie, takže si myslím, že to určite pomôže,“ povedal zase obyvateľ Stjepan.

V premávke je najväčším problémom rýchlosť. Štatistiky ukazujú, že až 50 percent všetkých usmrtených ľudí bolo zabitých v dôsledku prekročenia rýchlosti. Rýchlosť je zabijak číslo jeden.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie