fbpx

Chorvátsko aj Taliansko zovrela vlna horúčav. Výhľad na ďalšie týždne meteorológov desí

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik

Prvá polovica júna sa na väčšine územia Európy niesla v znamení nestabilného a daždivého počasia. To ale v Stredomorí tento týždeň ovplyvňuje anticyklóna Minos, ktorá so sebou prináša vlnu horúčav. V Chorvátsku a Taliansku tak teploty v polovici týždňa dokonca môžu prekonať hranicu 40 stupňov Celzia.

Africká anticyklóna Minos začala ovplyvňovať počasie v Stredomorí hneď na začiatku týždňa. Vrchol vlny horúčav meteorológovia ale očakávajú až v jeho polovici, píše web Il Messaggero.

V stredu by sa tak teploty v Chorvátsku a Taliansku mohli šplhať až k 40 stupňom Celzia. V niektorých regiónoch by túto hranicu mohli dokonca prekonať. A to najmä na juhu.

„V Chorvátsku sa majú teploty vyšplhať na 33 až 38 stupňov Celzia. Najteplejšie bude v piatok v Slavónii, Baranji a vnútornej Dalmácii. Tam očakávame teploty až 39 stupňov. Varovanie pred vlnou horúčav tak skutočne platí,“ povedal meteorológ Nikola Vikić-Topić pre chorvátsky Dnevnik.

Výraznejšie ochladenie podľa meteorológov ale nepríde ani v noci. „Neočakávame, že by teploty klesali pod 25 stupňov Celzia,“ potvrdil Vikić-Topić.

Podľa dlhodobej predpovede sa v znamení veľmi teplého počasia s ďalšími vlnami horúčav ponesie celé leto. Aktuálne počasie je tak v podstate len taká ochutnávka. Najextrémnejšie počasie by malo panovať v auguste.

Neobvykle teplé bude vraj aj more. „Už teraz má teplotu 24 až 25 stupňov Celzia. Očakávame, že v júli a auguste teplota vody dosiahne až 29 stupňov Celzia,“ uzavrel meteorológ.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie