fbpx

Čína varuje EÚ pred uvalením sankcií na svoje spoločnosti v súvislosti s Ruskom

Brusel/Štrasburg 9. mája (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok prijatom uznesení vyzvali na poskytnutie viac financií a zjednodušenie školského programu EÚ pre ovocie, zeleninu, mlieko a mliečne výrobky. Informuje o tom spravodajca TASR.

Reklama

Berlín 9. mája (TASR) – Čína v utorok varovala Európsku úniu pred uvalením sankcií na svoje spoločnosti v súvislosti s Ruskom a vyhlásila, že podnikne kroky na ochranu ich záujmov. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang uviedol, že v prípade prijatia represívnych opatrení „Čína tiež podnikne nutné kroky na pevnú ochranu oprávnených záujmov čínskych spoločností“.

Čínske a ruské spoločnosti majú „normálnu komunikáciu a spoluprácu“, ktorá „by nemala byť ničím ovplyvnená“, povedal Čchin po rokovaniach s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou v Berlíne.

Šéf čínskej diplomacie dodal, že Čína je „rozhodne proti“ tomu, aby iné krajiny zavádzali svoje vlastné predpisy alebo prijímali jednostranné opatrenia proti nej.

Veľvyslanci EÚ začnú v stredu rokovať o 11. kole sankcií v súvislosti s ruskou vojenskou agresiou na Ukrajine.

Európska komisia v ich rámci odporúča zastaviť dodávky citlivých technológií ôsmim čínskym spoločnostiam pre podozrenie, že ich predávajú ďalej do Ruska, uvádza sa v príslušnom dokumente.

EÚ chce tiež ostro zakročiť proti reexportu citlivých technológií cez tretie krajiny do Ruska. Obáva sa, že by mohli byť použité na bojisku.

Čchin v Berlíne zdôraznil, že Peking vždy presadzoval „mierový dialóg“ s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.

Čína podľa neho vyšle na Ukrajinu osobitného vyslanca. Minister zároveň vyzval Nemecko, aby sa viac usilovalo o prímerie a mierové rozhovory.

Baerbocková však naliehala na Peking, aby voči Rusku zaujal jasný postoj.

„Neutralita znamená postaviť sa na stranu agresora, a preto je našou hlavnou zásadou dať jasne najavo, že sme na strane obete,“ povedala ministerka na spoločnej tlačovej konferencii.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie