Čína vyslala na vesmírnu stanicu Tchien-kung posádku s prvým civilistom

Reklama
KK12 iou-èchüan - Na snímke èlenovia trojèlennej posádky kozmickej lode Šen-èou 16, z¾ava Kuej Chaj-èchao, ing Chaj-pcheng a Èu Jang-èu mávajú poèas stretnutia s novinármi 29. mája 2023 v èínskom iou-èchüan. Èína v utorok vyšle do vesmíru svojho prvého kozmonauta z radov civilistov. Bude súèasou trojèlennej posádky kozmickej lode Šen-èou 16, ktorá sa neskôr pripojí k èínskej kozmickej stanici Tchien-kung. Uviedla to v pondelok èínska vesmírna agentúra pre lety s posádkou. Civilným èlenom posádky je pod¾a agentúry AFP odborník na užitoèné zaaženie Kuej Chaj-èchao, ktorý pôsobí ako profesor na Pekinskej univerzite letectva a astronautiky. Zodpovedný bude predovšetkým za narábanie s experimentálnym nákladom. FOTO TASR/AP Chinese astronauts for the upcoming Shenzhou-16 mission, from left, Gui Haichao, Jing Haipeng, and Zhu Yangzhu wave as they stand behind glass during a meeting with the press at the Jiuquan Satellite Launch Center in northwest China on Monday, May 29, 2023. China's space program plans to land astronauts on the moon before 2030, a top official with the country's space program said Monday. (AP Photo/Mark Schiefelbein)
Zdroj foto: TASR

Čína v utorok vyslala troch tajkonautov na svoju vesmírnu stanicu Tchien-kung (Nebeský palác). Jedným z členov posádky je aj civilista.

Sondu Šen-čou 16 vyniesla do vesmíru raketa Čchang-čeng 2F (Dlhý pochod) z vesmírneho strediska Ťiou-čchüan v severozápadnej Číne o 9.31 h miestneho času (2.31 SELČ). Štart bol „úplný úspech“ a „astronauti sú v dobrom stave“, povedal riaditeľ vesmírneho strediska Cou Li-pcheng.

Civilným členom posádky je odborník na užitočné zaťaženie Kuej Chaj-čchao, ktorý pôsobí ako profesor na Pekinskej univerzite letectva a astronautiky. Zodpovedný bude predovšetkým za narábanie s experimentálnym nákladom. Veliteľom je Ťing Chaj-pcheng, ktorý je vo vesmíre už štvrtýkrát. Tretím členom je inžinier Ču Jang-ču.

Posádka Šen-čou 16 vystrieda na orbitálnej stanici Tchien-kung troch kolegov z letu Šen-čou 15, ktorý vo vesmíre strávili šesť mesiacov a v najbližších dňoch sa vrátia na Zem. Na vesmírnej stanici tento mesiac doplnili pitnú vodu, jedlo a zariadenie pre vedecký pobyt novej posádky.

Stanica Tchien-kung (Nebeský palác) obieha okolo Zeme vo výške 400 až 450 kilometrov a jej životnosť je naplánovaná na najmenej desať rokov. Nesie niekoľko špičkových vedeckých zariadení vrátane „prvého vesmírneho systému studených atómových hodín na svete“. Posádka troch tajkonautov sa zhruba po polroku strieda. Ďalší tím do vesmíru vynesie Šen-čou 17 s očakávaným štartom v októbri.

Čína je fakticky vylúčená z práce na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) od roku 2011, keď Spojené štáty zakázali svojej vesmírnej agentúre NASA spoluprácu s Pekingom. Čínu to prinútilo vybudovať vlastnú orbitálnu základňu.

Čínska vesmírna agentúra v pondelok zopakovala, že aktívne hľadá medzinárodnú spoluprácu na svojom projekte. Druhá najväčšia svetová ekonomika do svojho vojensky riadeného vesmírneho programu investovala miliardy dolárov v snahe dobehnúť USA a Rusko. Čína je tiež treťou krajinou, ktorá dokázala vyslať kozmickú loď s ľudskou posádkou na obežnú dráhu Zeme. Jej robotické vozidlá pracujú na Marse a Mesiaci a do konca desaťročia plánuje na Mesiac vyslať ľudskú posádku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie