fbpx

Čínsky prezident hostí lídrov stredoázijských krajín na „prelomovom“ samite

Reklama
Zdroj foto: mprc.gov.cn

Čínsky prezident Si Ťin-pching bude vo štvrtok hostiť stredoázijský samit v snahe posilniť regionálny vplyv, zatiaľ čo sa v Japonsku koná konkurenčné stretnutie lídrov skupiny G7.

Samit v čínskom meste Si-an, historickom východnom konci Hodvábnej cesty, ktorá kedysi spájala Čínu s Európou cez strednú Áziu, má podľa Pekingu „prelomový význam“.

Na stretnutí sa zúčastnia prezidenti Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu. Ide o prvý samit od nadviazania oficiálnych vzťahov Číny s týmito postsovietskymi krajinami pred 31 rokmi.

Si Ťin-pching sa snaží rozšíriť dosah Číny ďaleko za jej hranice. „Bude sa prezentovať ako líder, ktorý dokáže podporiť globálny rozvoj a mier,“ povedal pre AFP Ču Č‘-čchün, profesor medzinárodných vzťahov a politických vied na Bucknellovej univerzite v Pensylvánii.

Stretnutie skupiny G7 v japonskej Hirošime sa zrejme zameria na úsilie „potlačiť narastajúci vplyv Číny vo svete“, uviedol Ču. „Diplomatický a strategický význam stredoázijského samitu nemožno podceňovať,“ dodal.

Peking uvádza, že obchod s piatimi stredoázijskými krajinami dosiahol vlani 70 miliárd dolárov a v prvom štvrťroku 2023 sa medziročne zvýšil o 22 percent.

Stredná Ázia je kľúčovým regiónom pre čínsku hospodársku iniciatívu s názvom Nová hodvábna cesta, ktorá je pre Si Ťin-pchinga rozhodujúcim geopolitickým projektom.

Čína ako druhý najväčší spotrebiteľ energie na svete investovala už miliardy dolárov do využívania zásob zemného plynu v strednej Ázii a výstavby železničného spojenia Číny s Európou cez tento región.

Analytici tvrdia, že na tomto samite sa pravdepodobne budú presadzovať ďalšie rozsiahle dopravné spojenia a plynovody. V piatok ráno miestneho času sa uskutoční tlačová beseda, na ktorej sa očakáva účasť všetkých šiestich prezidentov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie