Čínsky prezident rokuje so stredoázijskými lídrami o obchode a infraštruktúre

Reklama
Zdroj foto: fmprc.gov.cn

Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok vyzval lídrov z krajín Strednej Ázie, aby „plne uvoľnili“ svoj potenciál v oblasti obchodu, hospodárskej spolupráce a spolupráce v infraštruktúre.

Si Ťin-pching na stretnutí, ktoré zdôraznilo rastúci vplyv Pekingu, sľúbil, že Čína vybuduje viac železničných a obchodných spojení so Strednou Áziou. Navrhol tiež spoločný rozvoj zdrojov ropy a plynu.

Dvojdňový summit Číny a stredoázijských krajín sa koná počas stretnutia lídrov skupiny G7 (siedmich najbohatších ekonomík sveta) v Japonsku. Odrážalo to úsilie Pekingu o rozvoj obchodných a bezpečnostných sietí zameraných na Čínu, ktorá nesúhlasí s nadvládou USA v globálnych záležitostiach.

Čína podniká ekonomické prieniky do Strednej Ázie, a to aj vďaka svojej iniciatíve Novej hodvábnej cesty (Belt and Road) na vybudovanie infraštruktúry súvisiacej s obchodom. Peking pritom „nahlodáva“ aj ruský vplyv na bývalé sovietske republiky, ktoré považujú Čínu, druhú najväčšiu ekonomiku sveta, za dôležitý trh a zdroj investícií.

„Potrebujeme rozšíriť hospodárske a obchodné väzby,“ povedal Si Ťin-pching v prejave k lídrom z Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu. Čínsky prezident útočil tiež na západných lídrov a vyzval región, aby sa „rozhodne postavil proti vonkajšiemu zasahovaniu a pokusom podnietiť farebné revolúcie“, čo je odkaz na hnutia, ktoré zvrhli lídrov v krajinách ako Ukrajina a Gruzínsko.

Čína obviňuje Západ z podnecovania agitácie proti vládnucej Komunistickej strane v regióne Sin-ťiang, ktorý je domovom prevažne moslimských etnických menšín s väzbami na Strednú Áziu. Si Ťin-pching sľúbil, že zvýši cezhraničný obchod rozvojom diaľnic a železničných tratí a povzbudí čínske spoločnosti, aby si zriadili sklady v Strednej Ázii. A zjednoduší dovozné postupy. Navrhol tiež vytvorenie partnerstva medzi Čínou a Strednou Áziou na rozvoj zdrojov ropy a plynu. Peking chce urýchliť výstavbu ďalšieho plynovodu na dodávky plynu zo Strednej Ázie pre energeticky náročné čínske hospodárstvo a na podporu jadrovej energie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie