fbpx

Deň pamiatky obetí holokaustu: Svet si pripomína Hitlerovu tyraniu uprostred vojny medzi Izraelom a Hamasom

Reklama
Na snímke vľavo osobné veci a oblečenie, ktoré ostalo po uväznených židoch. Vpravo koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Zdroj: pixabay.com, TASR/AP

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si každoročne pripomíname 27. januára, ktorý Organizácia Spojených národov určila na počesť 6 miliónov Židov a iných menšín zabitých nacistickým Nemeckom pod vedením Adolfa Hitlera počas druhej svetovej vojny. Informoval o tom portál Wion.

V tento deň roku 1945 sovietske jednotky oslobodili Auschwitz-Birkenau, najväčší nacistický tábor smrti, kde bolo zabitých viac ako 1,1 milióna ľudí, predovšetkým Židov.

Prečo je Deň pamiatky obetí holokaustu významný?

Deň, ktorý v roku 2005 založilo Valné zhromaždenie OSN, slúži na pripomenutie si všetkých obetí holokaustu a na podporu globálneho vzdelávania s cieľom zabrániť budúcim genocídam. Podľa Organizácie Spojených národov zostáva na celom svete približne 245 000 ľudí, ktorí prežili holokaust, pričom takmer polovica žije v Izraeli.

Súčasťou osláv je zapaľovanie sviečok, čítanie mien obetí a spoznávanie histórie holokaustu. Hoci ide o celosvetovú spomienku, krajiny ako Izrael majú aj špecifické dni, ako napríklad Jom ha-šoa 5. a 6. mája.

Spomienka na holokaust uprostred vojny medzi Izraelom a Hamasom

Nedávny útok Hamasu zo 7. októbra, ktorý si vyžiadal približne 1200 mŕtvych Židov, mnohí prirovnávajú k holokaustu. Porovnania sa však čoskoro začali zrýchľovať, pretože vojenská reakcia Izraela viedla k bezprecedentnej humanitárnej kríze v Gaze. Americký prezident Joe Biden odsúdil útok a načrtol opatrenia na boj proti rastúcemu antisemitizmu s odvolaním sa na Národnú stratégiu boja proti antisemitizmu do roku 2023.

Vo Washingtone sa v Americkom múzeu pamätníka holokaustu konali podujatia vrátane čítania mien obetí a stretnutia s tými, ktorí prežili. Organizácia Spojených národov tiež usporiadala spomienkovú ceremóniu holokaustu, kde si preživší vymieňali svedectvá. Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vyzval na solidaritu proti nenávisti.

Izraelský zástupca pre OSN Gilad Erdan povedal: „Dnes nie je len dňom spomienok, tento deň bol určený aj na zabránenie budúcim činom genocídy – na osvojenie si ponaučení z holokaustu.“

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie