fbpx

Americké jadrové zbrane sa vracajú do Anglicka. Obavy z Ruska narastajú

Reklama
Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin, vpravo ilustračný snímok výbuchu. Zdroj: TASR - Michal Svítok, pixabay.com

Spojené štáty sa prvýkrát po 15 rokoch chystajú rozmiestniť vo Veľkej Británii jadrové zbrane. Washington sa tak rozhodol kvôli rastúcej hrozbe zo strany Ruska. Jadrové hlavice, ktoré sú určené predovšetkým na zasadzovanie taktických jadrových úderov na veľké zoskupenia vojenských síl, dopravia Američania na základňu britského letectva Lakenheath v grófstve Suffolk na východe Anglicka.

Britské médiá sa v tejto súvislosti odvolávajú na spisy Pentagonu. „Nezverejnené dokumenty v databáze verejných zákaziek amerického ministerstva obrany odhaľujú plány na ‚jadrovú misiu‘, ktorá sa ‚v najbližšej dobe‘ uskutoční na základni britského Kráľovského letectva (RAF) Lakenheath,“ píše denník The Telegraph.

Konkrétne by malo ísť o taktické jadrové bomby B61-12. Tie je možné zavesiť na americké bombardéry B-2 a B-52, a stíhacie lietadlá F-15 a F-16. Trénujú s nimi aj lietadlá F-35, ktoré chce mať vo svojej výbave napríklad aj Česká republika. Rozmiestnenie zbraní sa podľa denníka uskutoční v rámci programu NATO na „rozvoj a modernizáciu jadrových základní“ v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Britské ministerstvo obrany sa k veci odmietlo vyjadriť s tým, že v súlade s „dlhodobou politikou Spojeného kráľovstva a NATO nepotvrdzuje ani nevyvracia prítomnosť jadrových zbraní na danom mieste“.

V poslednej dobe zazneli z USA aj Británie výzvy, aby sa Spojené kráľovstvo pripravilo na možnú vojnu medzi silami NATO a Ruskom. Tento týždeň náčelník britského generálneho štábu Patrick Sanders uviedol, že Veľká Británia v súčasnosti nerobí dosť na to, aby bola schopná sa brániť pri potenciálnom budúcom konflikte s Ruskom.

Tvrdo kritizoval škrty vo financovaní armády aj nedostatočnú pripravenosť obyvateľstva. Hoci počet záujemcov o službu v profesionálnej armáde je podľa neho najvyšší za posledných šesť rokov, britská armáda má niečo cez 74-tisíc príslušníkov, čo je o 28 percent menej ako pred 12 rokmi. Podľa Sandersa by na lepšiu pripravenosť armády ich bolo potrebných najmenej 45-tisíc. Kancelária predsedu vlády Rishiho Sunaka však vylúčila, že by sa Veľká Británia chystala zaviesť povinnú vojenskú službu.

Šéf sekcie námorníctva Pentagonu Carlos Del Toro vyzval Spojené kráľovstvo, aby vzhľadom na súčasné hrozby „prehodnotilo“ veľkosť svojich ozbrojených síl. Downing Street súčasnú výšku výdavkov na obranu však obhajuje a uviedla, že Británia bola vďaka svojej vojenskej sile „partnerom, ktorého si Washington vybral“ pri úderoch proti šiitskym povstalcom húsíom v Červenom mori.

Európa nie je dobre armádne vybavená

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie