fbpx

V Adenskom zálive horí ropný tanker. Raketovo naň zaútočili húsíovia

Na snímke zverejnenej indickým námorníctvom 27. januára 2024 horiaci ropný tanker Marlin Luanda po útoku húsíov v Červenom mori. Americké ozbrojené sily v sobotu skoro ráno zneškodnili protilodnú strelu, ktorú sa smerom do Červeného mora chystali odpáliť jemenskí povstalci húsíovia. Tí v piatok večer zaútočili na ropný tanker v Adenskom zálive, na ktorom následne vypukol požiar. Zdroj: TASR/AP

Ropný tanker v Adenskom zálive horí po raketovom útoku jemenských militantov húsíov. Informoval o tom portál CNN.

Prevádzkovateľ britského ropného tankera Marlin Luanda v piatok uviedol, že plavidlo bolo „zasiahnuté raketou v Adenskom zálive po prechode Červeným morom“ a že „na palube je rozmiestnené hasičské vybavenie na potlačenie a kontrolu požiaru“. K zodpovednosti za útok sa prihlásili militanti podporovaní Iránom, ktorí vo vyhlásení uviedli, že strieľali na tanker v reakcii na „americko-britskú agresiu proti našej krajine (Jemenu)“ a na podporu palestínskeho ľudu.

Komoditná skupina Trafigura, ktorá loď prevádzkuje a má kancelárie v Británii, uviedla, že situáciu monitoruje a že vojenské lode v regióne sú na ceste „poskytnúť pomoc“. Britská vláda sa k útoku zatiaľ nevyjadrila.

Americké ústredné velenie uviedlo, že loď vydala tiesňové volanie a nahlásila škody po tom, čo militanti odpálili protilodnú balistickú strelu z oblasti Jemenu kontrolovanej húsijskými povstalcami.

USS Carney, torpédoborec riadených rakiet, a ďalšie koaličné lode odpovedali „a poskytujú pomoc“, uviedlo centrálne velenie. V súčasnosti nie sú hlásené žiadne zranenia, dodal.

NASA Fire Information for Resource Management System (FIRMS) v piatok zistila stále pokračujúci požiar uprostred Adenského zálivu v blízkosti posledného známeho miesta. Podľa Ústredného velenia USA USS Carney skôr v ten deň zostrelila protilodnú balistickú strelu, ktorá sa zameriavala na americkú vojnovú loď. V dôsledku útoku na USS Carney nedošlo k žiadnym zraneniam.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie