fbpx

Trump musí za ohováranie novinárky zaplatiť 83 miliónov dolárov, rozhodol súd

Exprezident USA a republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Zdroj: FOTO TASR/AP

Bývalý americký prezident Donald Trump musí zaplatiť ďalších 83,3 milióna dolárov (vyše 76 milióna eur) novinárke Jean Carrollovej ako odškodnenie za poškodenie jej povesti. Trump novinárku ohováral, že je klamárka po tom, čo ho Carrollová obvinila, že ju sexuálne zneužil. Informoval o tom portál iDnes.cz.

Výrok vyniesla porota zložená zo siedmich mužov a dvoch žien. Carrollová sa pri čítaní rozsudku usmievala. V tom čase už Trump opustil budovu.

Bolo to už druhýkrát počas deviatich mesiacov, keď porota vyniesla rozsudok súvisiaci s tvrdením Carrollovej, že náhodné flirtovanie s Trumpom v roku 1996 v obchode Bergdorf Goodman skončilo násilím. Trump ju podľa nej pritlačil k stene šatne, stiahol jej pančuchy a vnútil sa jej.

V máji iná porota priznala Carrollovej päť miliónov dolárov. Zistila, že Trump nie je zodpovedný za znásilnenie, ale je zodpovedný za sexuálne zneužitie novinárky a jej následné očiernenie tvrdením, že si to vymyslela. Proti tomuto rozsudku sa Trump odvolal.

Trump prvé súdne konanie vynechal. Neskôr vyjadril ľútosť nad svojou neúčasťou a trval na tom, že bude vypovedať aj v druhom procese, hoci sudca obmedzil, čo môže povedať, a rozhodol, že prepásol svoju šancu argumentovať.

Vo štvrtok Trump strávil na lavici svedkov len niekoľko minút, počas ktorých poprel, že by Carrollovú napadol, a potom odišiel od súdu so slovami: „Toto nie je Amerika.“

Advokáti Carrollovej požadovali odškodnenie vo výške 24 miliónov dolárov a „neobvykle vysokú sankčnú odmenu“. Jej právnička Roberta Kaplanová v piatok vo svojej záverečnej reči porotcu vyzvala, aby Trumpa potrestali natoľko, že prestane s neustálym prúdom verejných vyhlásení, v ktorých Carrollovú očierňuje ako klamárku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie